Üniversite öğrencilerinde sosyal destek, negatif yaşam olayları, öfkenin ifade edilme biçimi ile kendini suçlamanın fiziksel sağlık ve sosyal uyumla olan ilişkilerinin incelenmesi
The Relationship of physical health and social adjustment with perceived social support the frequency of experienced negative life events, the way of expressing anger and self-blane
- Tez No: 52900
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İÜ ÖZET Bu araştırma, sosyal destek, negatif yaşam olayları, öfkenin ifade ediliş biçimi, kendim suçlama ile fiziksel sağlık ve sosyal uyum arasındaki ilişkiyi incelemek, fiziksel sağlık ile sosyal uyumu bu değişkenlerden hangisinin daha iyi yordadığım bulmak, fiziksel sağlık ve sosyal uyum arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla düzenlenmiştir. Bu amaçla, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesine bağlı bulunan Sanat Tarihi ve İngilizce Dili ve Edebiyatı Bölümleri ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde yer alan Psikoloji Bölümü'nün çeşitli sınıflarında okuyan öğrencilere ( N= 303) Algılanan Sosyal Destek ölçeği, Yaşam Olayları ölçeği, Öfke İfadesi ölçeği, Beck Depresyon ölçeği, Bedensel Rahatsızlık Tarama ölçeği ile Hacettepe Kişilik Envanteri Sosyal Uyum alt ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu ve Aşamalı Regrasyon teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Uygulanan istatistiksel analizler sonucu, deneklerde, sosyal destek, negatif yaşam olayları, öfkenin ifade ediliş biçimi, kendini suçlama değişkenlerinin hepsinin fiziksel sağlık ile ilişkili olduğu görülmüştür. Ancak regrasyon analizi sonuçlarında fiziksel sağlığı yordayıcı değişkenlerin sosyal destek, negatif yaşam olayları ve kendini suçlama olduğu bulunmuştur.ili Sosyal uyumla ilişkili olduğu bulunan değişkenlerin de sosyal destek, negatif yaşam olayları, öfkenin ifade ediliş biçimi ve kendini suçlama olduğu görülmüştür. Fakat yapılan regrasyon analizi sonucunda sosyal destek ve öfkenin ifade ediliş biçiminin sosyal uyumu yordayıcı değişkenler olduğu bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda fiziksel sağlık ve sosyal uyum arasında da ilişki bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
iw ABSTRACT The relationship of physical health and social adjustment with perceived social support, the frequency of experienced negative life events, the way of expressing anger and self-blame were examined in an accidentally selected sample of 303 students ( 204 males, 99 females ) from Hacettepe and Middle East Technical Universities. Subjects were administered Physical Disorders Screening Scale and Hacettepe Personality Inventory Social Adjustment Sub-Scale together with Multidimmensioanal Scale of Perceived Social Support, Life Events Scale, State-Trait Anger Expression Inventory and Beck Depression Inventory. The data were analyzed using Pearson Product Moment Correlation and Stepwise Multiple Regression techniques. The results showed that both the frequency of reported physical symptoms and the level of social adjustment were significantly related with perceived social support, experienced negatife life events, the way of expressing anger and self-blame. It was also found that perceived social support was the best predictor of both physical health and social adjustment. In addition to social support, negative life events and self- blame were found to be significant predictors of physical health while the way of expressing anger was the other predictor of social adjustment.