A new historical approach to female figures in Caryl Churchill's Top Girls
Caryl Churchill'in Top Girls çocuklarına örnek şekillere yeni bir tarihi yaklaşım
- Tez No: 529006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında, Caryl Churchill'in Top Girsl(En İyi Kızlar), tiyatro metni yeni tarihselcilik ve kadın karakterinin ikincil doğası bağlamında ele alınmıştır. Oyun, feminizm ve tarihsel kadın karakterler ile ilgilenmektedir. Metin, kadının nesneleştirilmesi, çalışan kadınların motivasyonları, bu kadınların çocukları ile ilişkileri, ırklar-arası cinsel tercih hakları ve toplumun bu konularla ilgili algısı gibi birçok farklı konuyu ele almaktadır. Bu tez, aynı zamanda Churchill'in Top Girls'de, feminist siyaset ve sosyalizm bağımında cinsel ve sınıfsal kısıtlılıklar, boyun eğme ve esaret gibi feminist çıkarlara katkı sunmak için bir yöntem olarak epik tiyatroyu nasıl kullandığını da incelemektedir. Oyun boyunca, Churchill erkek egemen kurallara dayanan geleneksel cinsel roller ve görevler konusunda şüpheler oluştur. Başlangıçta, bu tez, Viktorya döneminin siyasal, edebi ve toplumsal yönü hakkında tarihsel kısa bir arka planı ele almaktadır. Bu çalışma ayrıca kadın haklarını merkeze alır. Ayrıca, yeni tarihselci yaklaşımı temel bir şema olarak kullanmak, toplumsal, tarihsel ve siyasal metinlere bakmayı beraberinde getirdi. Bu çalışma, kadınlardaki isyankâr yönün, her zaman olmasa da değişim için nasıl bir katalizör olduğunu da açığa çıkarmaktadır. Çalışma, bu kadınların, genel algılara göre geleneksel olmadıkları, yaşamlarını sürdürdükleri ve içinde yaşadıkları toplum tarafından kolayca rahatsız edilmediklerini üne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies Caryl Churchill's Top Girls with respect to new historicism and the subordinate nature of female characters. The play deals with historical woman figures and feminism, and discusses different subjects ranging from female subjection to the motivations of working females, the relationships of these females with their children, the rights of sexual preference for women in inter-racial relationships, and the perceptions of society in connection with these issues. This dissertation also examines how Churchill uses epic theatre as a method for offering a voice to her feminist interests involving sexual and class constraint, submission, enslavement, and inequality in her play Top Girls, regarding feminist politics and socialism. Through the play, Churchill raises doubt about the customary sexual roles and duties forced on females by the male-commanded principles. Initially, this thesis deals with a short historical background beginning from Victorian period and the issues like political, literary and social ones. This study is also characterized by women rights. In addition, using new historical approach as a fundamental scheme makes this study take a look at historical, political and social writings. The paper uncovers how perceived insurrection in women is often a catalyst for change, even though not always a positive one. It recommends that these women are unconventional in the way they perceive and conduct their lives and are not easily troubled by the observations society has of them.