Farklı oryantasyon açılarına sahip jüt takviyeli kompozitlerin frezelenmesinin araştırılması
Investigation of milling of jute reinforced composites with different orientation angles
- Tez No: 529053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA HIŞMAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Petrol temelli yapay malzemelerin yaygın kullanımı, geri dönüşümünlerindeki zorluklardan dolayı büyük bir çevresel problemdir. Ancak dünyadaki çevresel farkındalık, kompozitlerde geri dönüşümlü ve çevre açısından sürdürülebilir malzemelerin geliştirilmesini önemli kılmıştır. Bu da malzeme üreticilerini yaşam döngüsünün tüm aşamalarında çevresel etkileri dikkate alarak çevre ile uyumlu malzemeler üretmeye yönlendirmektedir. Bu amaçla, çevre ile uyumlu ve geri dönüşümlü doğal takviyeli kompozitler araştırma konusu olmuştur. Son birkaç yılda keten, jüt, kenevir, ananas ve sisal gibi doğal elyaflar kullanılarak çevre dostu kompozitlerin üretiminde ciddi artışlar olmuştur. Bu çalışmada, 0°/90°, 30°/-60° ve ±45° yönlendirme açılarına sahip jüt elyaf takviyeli kompozit plakaların 2, 3 ve 4 ağızlı sert karbür (WC) parmak freze ile frezelenmesinde, kesme hızı ve ilerleme gibi kesme parametrelerinin kesme kuvveti, deformasyon faktörü ve yüzey pürüzlülüğü üzerine etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. İlerlemenin artması kesme kuvvetini, deformasyon faktörünü ve yüzey pürüzlülüğünü artırmıştır. Kesme kuvvetinin artması, deformasyon faktörünü arttırırken kesme kuvveti ve yüzey pürüzlülüğünü düşürmüştür. Kesici takım ağız sayısının artması ise, frezeleme performansını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
The widespread use of petroleum-based artificial materials is a major environmental problem due to the difficulties in recycling. However, environmental awareness in the world has made it important to develop recyclable and environmentally sustainable materials in composites. This leads material producers to produce environmentally compatible materials taking environmental considerations into account at all stages of their life cycle. For this purpose, environmentally compatible and recycled natural reinforced composites have been the subject of research. In the last few years, there has been a significant increase in the production of environmentally friendly composites using natural fibers such as flax, jute, hemp, pineapple, and sisal. In this study, the effect of cutting parameters such as cutting speed and feed rate on cutting force, delamination factor and surface roughness were experimentally examined in milling with 2, 3 and 4 flute numbers cemented carbide (WC) end mills of jute fiber reinforced composite plates having 0°/90°, 30°/-60° and ±45° oriental angles. The increase in feed rate increased the cutting force, deformation factor and surface roughness. Increasing the cutting force reduced the cutting force and surface roughness while increasing the deformation factor. Increasing the number of flutes end mill increased the milling performance.