Y. İ. Bulgakov, Rus büyükelçi N. Repnin'in İstanbul'a seyahati (1776), inceleme-tercüme
The travel of Russian ambassador Repnin to Istanbul (1776), review-translation
  1. Tez No: 529105
  2. Yazar: ZHYLDYZ STAMKULOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET SARICAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
1775 yılında Çariçe II. Katerina, N. V. Repnin'i Osmanlı İmparatorluğu'na fevkalâde büyükelçi olarak tayin etmiş ve elçiliğin asıl misyonunu iki ülke arasındaki ilişkileri kuvvetlendirmek şeklinde belirlemişti. Repnin 1775 yılının ilk aylarında gideceği seyahatın planını çiziyor, kendisiyle birlikte görev yapacak ve refakat edecek kişileri seçiyordu. Eylül'ün son günlerinde Ayastefanos'a (Yeşilköy)'e geldi, 3 Ekim'de ise büyükelçiliğin müşir Bâbıâlî'ye büyükelçiliğin gelişi hakkında haber verdi. 5 Ekim'de Repnin İstanbul'a Edirnekapısı'ndan giriş yaptı. Knez'in maiyeti ise beş yüz kişiden oluşan ekipti. Fakat Bâbıâlî'nin resmî kurallarına göre bayram gelmeden önce törenin yapılması, hazırlıkların yetişememesi ihtimâlından dolayı güçleşti ve dolayısıyla Repnin'in kabûlü Kurban bayramı sonrasına ertelenmişti. Aslında Türkler büyükelçinin kabûlünü ağırdan alıyorlar ve aracıların yardımıyla Küçük Kaynarca Antlaşması'ndaki olumsuz şartları daha uygun hale getirmeye çalışıyorlardı. Ekim'in sonunda Bâbıâlî barış antlaşmasının şartlarında değişiklikler yapılması için bir takım öneriler sundu. Repnin ise mevcut olan zor ilişkilerin daha kötüye dönmemesi için antlaşmayla ilgili herhangi bir değişikliği görüşmekten kaçındı. Knez'in bu konudaki ısrarını ve diretmesini gören Bâbıâlî, büyükelinin kabûl gününü daha fazla ertelemekten vazgeçmişti. 28 Kasım'da N. V. Repnin resmî olarak sadrıâzamı ziyâret etti. Ertesi günü büyükelçiliğin müşiri ile vezîriâzama, sekreterlerle şeyhülislâm ve reîsülküttâba hediyeler gönderildi. Sultân I. Abdülhamid için hediyelerin Saray'a gönderilmesi 30 Kasım'da idi. Büyükelçi Repnin'in Sultân I. Abdülhamid (1774-1789) tarafından kabûlü ve Çariçe'nin mektûbunu takdimi 1 Aralık 1775'dedir. Sultân tarafından kabûlünü temin ederek büyükelçi asıl amacına ulaşmış bulunuyordu. büyükelçinin dönüş yolculuğuna çıkması 13 Nisanda 1776'dadır.
Özet (Çeviri)
In 1775 II. Katerina appointed N. V. Repnin as an extraordinary ambassador to the Ottoman Empire. His main mission was to strengthen the relationship between the two countries. He was planning to travel during the first months of 1775, choosing people to accompany the cortege and the ambassador. In the last days of September they came to Ayastefanos, and on the 3rd of October the marshal of the Embassy informed about the arrival of the ambassador of Porte. On the 5th October Repnin entered İstanbul from Edirne Gate. Prince's suite consisted of 500 people. According to the official rules of Sublime Porte, they could not catch up with the preparations for the ceremony before the feast came, so the acceptance of Repnin was delayed until the end of the sacrifice festival. In fact, the Turks were acting slowly and trying to change the conditions in the Küçük Kaynarca Treaty with the help of their intermediaries. At the end of October, Sublime Porte sent lots of suggestions for changes in the conditions of the peace treaty. For Repnin, any amendments to the treaty ceased to be relevant so that the existing tough relations would not get worse. When he saw Ambassador, in order to keep him waiting, Porte gave up his acceptance without delaying. On the 28th of November, N. V. Repnin officially visited the vizier. On the 29th of November, marshal of the embassy has been sent to vizier with gifts, and Mufti and Secretary of State sent gifts to the secretaries. On November 30th, he sent gifts to the Sultân, and on the 1st December, Ambassador meet with Sultân. He gave the letter of Katerina to Sultan. The main purpose of Repnin was to meet with Sultân. In the 1776 year on the 17th of April Prince finished all the necessary work and back to Russia.