Suriye savaşının ve Türkiye'ye zorunlu göçün görünmeyen yüzü: Kadınlar
The invisible face of Syrian war and forced migration: Women
  1. Tez No: 692606
  2. Yazar: MURAT YARIMAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK AGCADAĞ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orta Doğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadınların savaş ve göç durumlarında erkeklerden daha farklı deneyimler edindiğini irdelemektir. Çalışma, 2011 yılında Suriye'de meydana gelen iç savaşın ardından Türkiye'ye zorunlu göç gerçekleştiren kadınların deneyimine odaklanmaktadır. Suriyeli kadınların ülkelerinde yaşadığı toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri, savaşın ortasında kadın olmak, göç süreci ve hedef ülkede kadın olmak çalışmanın ana dinamiklerini oluşturmaktadır. Ayrıca Suriye'den Türkiye'ye göç eden kadınların göçle birlikte kadınlık hallerinde bir değişim olup olmadığı da çalışmanın odak sorularından biridir. Suriyeli kadınların deneyimine odaklanan bu çalışma, derinlemesine mülakat yöntemi kullanılarak Kilis ilinde ikamet eden on kadın ve Elbeyli kamp alanında ikamet eden dört kadın olmak üzere toplamda on dört Suriyeli kadınla gerçekleştirilmiştir. Feminist bir metodoloji üzerinden yürütülen bu çalışma, göç alanında kadınların erkeklerden daha farklı deneyimler edindiğini ortaya koyarak göç yazınında ve göç politikalarında kadınların kendi özelinde ele alınması gerektiğini ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show that women have different experiences than men in war and immigration situations.The study focuses on the experience of women who migrated to Turkey after the civil war in Syria in 2011. The gender inequalities experienced by Syrian women in their country, being a woman in the middle of the war, the migration process and being a woman in the target country constitute the main dynamics of the study. In addition, one of the focus questions of the study is whether there is a change in the femininity status of women who migrated from Syria to Turkey. This study which focuses on the experience of Syrian women was conducted with a total of fourteen Syrian women, ten women live in Kilis and four women live in the Elbeyli camp area, using in-depth interview method. This study which is carried out through a feminist methodology, aims to reveal that women have different experiences than men in the field of migration , and that women should be handled in their own way in migration literature and migration policies.