Sosyal medyanın ulusal güvenliğe etkisi
Social media national security effect
- Tez No: 529127
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ECE ÜNSAL İĞDELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sosyal medya araçlarının internet kullanıcılarını hem eğlendirdiği hem de diğer kullanıcılar ile etkileşime geçirebildiği ve bu kullanıcıların düşüncelerini paylaşabildiği bir platformdur. Bu platformlarla geleneksel medya kitlesini oluşturduğu görülen kullanıcıların aktif olmaya başlaması ve içerik üretmesi söz konusudur. Bu anlamda kullanıcıların üreten tüketici konumuna geldiği ve gündemin oluşması konusunda da üretilen içerikler ve mevcut içeriklere yapılan yorumlar ile katkı sağladığı düşünülmektedir. Gündem belirleme durumu, kamu, medya ve politika gündeminin arasındaki ilişkilerin açıklanması ve bu gündemlerin birbirini nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra politika ve kamu gündemi, medya gündemini etkileyebileceğini de söylemek mümkündür. Gündemin şekillenmesi konusunda en belirleyici faktörün medya olduğu düşünülürse geleneksel medya ve yeni medya gündemi oluşumunu etkileyen unsurların önemli olduğu anlaşılır. Medyanın değiştirebilme etkisinin birey ve genel olarak toplum boyutuyla sınırlı kalmayarak, siyasal ve toplumsal yapı içerisinde etkin konumu bulunan, siyasi liderler ve meşru hükümetin politikalarını kapsayacak şekilde boyutlara ulaşabildiği de görülmektedir. Devletlerin kendi içinde güvenliklerini belirli bir ölçüye kadar sağlayabildikleri görülmektedir. Ancak devletler, kendi kendilerine ağır maliyetlere katlanıp üstesinden gelemeyecekleri çeşitli güvenlik sorunlarıyla da karşılaşabilmektedirler. Başka bir deyişle, ulusal güvenlikle ilgili tehditlerin çok boyutlu duruma gelişi ve bu tehditlerde salt askeri yöntemler ile mücadele edilemeyeceğinin düşünülmesi, küreselleşme süreci kapsamında ulusal güvenliğin anlamı ve sınırlarının genişleme amacının temel mantığını yansıttığı söylenebilir. Bu çalışmada genel olarak sosyal medyanın ulusal güvenliğe etkisi konu alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a platform where social networks both entertain and interact with other users and share their thoughts. Users who are seen to form a traditional mass media with these platforms are also passive and content producing. In this sense, it is thought that users are the producer of the consumer and contribute to the formation of the day by the produced contents and comments made on the existing contents. The agenda setting situation reveals the relationship between the public, the media and the political agenda, and how these agendas affect each other. In addition to this, it can be said that policy and public agenda can affect the media agenda. If it is thought that media is the most decisive factor in shaping the day, it is understood that factors affecting formation of traditional media and new media agenda are important. It is also seen that the mediating effect of the media is not limited to the individual and society in general, but it can reach the dimensions that are effective in the political and social structure, including the politics of political leaders and legitimate government. It seems that the security of the states themselves can provide a certain measure. However, governments are faced with a variety of security problems, which they can not afford to put up with heavy costs on their own. In other words, it can be said that the threats to national security come to a multidimensional state and that these threats can not be solely struggled with military methods reflect the basic meaning of national security and the basic aim of enlarging the boundaries within the context of globalization process. In this study, the effect of social security on national security was taken as a general issue.