Aile sağlığı merkezlerindeki aile hekimliği birimlerinde takipli kadınların HPV aşısı hakkında bilgi düzeyleri ve aile hekimlerinin bilgilendirmedeki etkisi
Level of knowledge and the effect of family physicians on informing about HPV vaccine of women followed in family medicine units in family health centers
- Tez No: 859739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Dünyada HPV aşısı ile bağışıklama başladığından beri aşı, birçok ülkede ulusal bağışıklama programına girmiştir. Etkinliği ve güvenliği pek çok ülkede yapılan geniş çaplı çalışmalarla ispatlanmış olup son yıllarda servikal kanseri elimine etme potansiyelinden söz edilmektedir. HPV aşısı ülkemizde Sağlık Bakanlığı aşılama takviminde bulunmamaktadır fakat kişisel olarak temin edilebilmektedir. Bununla birlikte aşılama oranları oldukça düşük izlenmektedir. Çalışmamız HPV aşı uygulamasındaki bu düşüklüğün nedenini birinci basamakta kadınlara aşı hakkında bilgi ve tutuma yönelik sorular sorarak ve sosyodemografik verilerle ilişkisini inceleyerek tespit etmeye yönelik tasarlanmıştır. Edindiğimiz bulgular ışığında aşılamayı artırmaya yönelik çözümler geliştirmek ve toplum sağlığına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte tasarlanan çalışmamız 01.04.2022-31.06.2023 tarihleri arasında Ankara'nın altı farklı ilçesinden dokuz farklı Aile Sağlığı Merkezi'nde takipli olup çalışmaya katılmayı kabul eden, 18 yaşından büyük 397 kadının katılımıyla gerçekleşti. Veriler katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, HPV enfeksiyonu ve aşısı hakkında bilgi ve tutumlarını sorgulayan bir veri toplama formu aracılığıyla toplandı. Verilerin analizi SPSS 22.0 programı ile yapıldı. Nitel değişkenlerin birbirleri ile olan ilişkisi Ki-kare testi ile incelendi, nicel verilerin ikili karşılaştırmalarında Student's t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Since the introduction of HPV vaccination in the world, the vaccine has been included in national immunization programs in many countries. Its efficacy and safety have been proven by large-scale studies in many countries, and its potential to eliminate cervical cancer has been mentioned in recent years. HPV vaccine is not included in the vaccination schedule of the Ministry of Health in our country, but it can be obtained personally. However, vaccination rates are observed to be quite low. Our study was designed to determine the reason for this low rate of HPV vaccination by asking women in family medicine units about their knowledge and attitudes towards vaccination and examining the relationship with sociodemographic data. In the light of our findings, we aimed to develop solutions to increase vaccination and contribute to public health. Materials and Methods: Our cross-sectional study was conducted between 01.04.2022 and 31.06.2023 with the participation of 397 women over the age of 18 who were followed up in nine different Family Health Centers from six different districts of Ankara and who agreed to participate in the study. Data were collected through a data collection form that questioned the participants' sociodemographic characteristics, knowledge and attitudes about HPV infection and vaccination. Data analysis was performed with SPSS 22.0 program. The relationship between qualitative variables was analyzed by Chi-square test and Student's t test was used for pairwise comparisons of quantitative data.