Siyasetin cinsiyeti ve Türkiye'de yerel yönetimlerde kadın katılımı
Gender of politics and women's participation in local government in Turkey
  1. Tez No: 529128
  2. Yazar: DİLEK AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN DİNGİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tez, Türkiye'de kadınların yerel siyaset düzeyinde katılımını tartışmaktadır. Seçme ve seçilme hakkına batı demokrasilerinin çoğundan erken kavuşan Türkiye kadınlarının, bu görece erken kazanıma rağmen, siyasal katılım ve özellikle de siyasette etkin makamlara ulaşmak konusunda geri bir konumda kalması, Türk demokrasisinin başlıca sorunlarından biri olarak görülmektedir. Tezde bu tartışma yerel siyaset özelinde ele alınmakta, kadınların yerel siyasete katılımının özgül olanakları ve kısıtları incelenmektedir. Kadınların katılımı önündeki engellerin nedenleri nelerdir? Cinsiyetçilik, sosyoekonomik koşullar, kültürel önyargılar, siyasal parti gibi kurumların iç işleyişleri gibi etkenler ne tür roller oynamaktadır? Yerel siyasette Kadın Meclisi gibi kadınlara özel organlar, temsilde ne tür imkanlar yaratmaktadır? Bu sorular bağlamında tezde, kadınlar, yerel siyaset ve demokrasi ilişkisine dair kuramsal yaklaşımların ve Türkiye özelinde kısa bir tarihsel arka planın sunulmasının ardından güncel tabloya ve tartışmalara odaklanılmakta, yerel siyaset düzeyinde aktif siyasetçilerle yapılan yapılandırılmış mülakatların bir değerlendirmesine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis discusses women's political participation at the local level in Turkey. Despite the fact that Turkish women acquiered suffrage relatively early when compared to many Western democracies, the deficit of women's political participation and especially attaing powerful positions in politics has been considered one of the primary problems of the Turkish democracy. In this thesis, this problem is discussed with particular focus on local politics, and the special opportunities and/or limits local politics offer for women are scrutinized. What are the particular obstacles to an active female participation in local politics? What roles do the sexism, socioeconomic conditions, cultural biases, the functioning in political institutions such as political parties play? What kind of opportunities, if any, do the women-specific local political bodies such as Women's Council do offer in terms of political participation? In context of these questions, the thesis firstly presents the theoretical approaches about the relationship between local politics, women and democracy, and a short historical background of the Turkish case. After that, it focuses on the current picture and debates, which includes the evaluation of a series of structured interviews with local politicians.