Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı depresyon ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analaysis of the relationship between internet addiction depression and self esteem in university students
- Tez No: 529135
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı, depresyon ve benlik saygısı arasında anlamlı bir ilişkinin bulunup bulunmadığını araştırmaktır. Araştırmanın bir diğer amacı ise internet bağımlılığı, depresyon ve benlik saygısı düzeylerinin bazı sosyo-demografik değişkenlere göre anlamlı ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama modeli'ne uygun olarak gerçekleştirilmiştir.Araştırmaya İstanbul ilinde bulunan bir vakıf üniversitesinde öğrenim görmekte olan 150 (72 Kadın ve 78 Erkek) üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Young İnternet Bağımlılığı Testi-Kısa Formu, Beck Depresyon Envanteri ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 18.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan istatiksel inceleme sonucunda ölçeklerin normal dağılım özelliği göstermediğinden dolayı istatiksel değerlendirmelerde nonparametrik testler kullanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırmasında iki bağımsız grup durumunda grup ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığı için Mann Whitney-U Testi, ikiden çok grup arasındaki farkın anlamlılığı için Kruskal Wallis-H Testi kullanılmıştır. Spearman korelasyon testi ile bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişki analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, internet bağımlılığının depresyon düzeyleri ve benlik saygısı düzeyleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. İnternet bağımlılık düzeyi yükseldikçe depresyon düzeyinin de yükseldiği saptanmıştır. İnternet bağımlılık düzeyi yükseldikçe benlik saygısı düzeyinin ise azaldığı saptanmıştır. Ayrıca depresyon düzeyinin artması sonucu benlik saygısı düzeyinin azaldığı saptanmıştır. İnternet bağımlılığı en yüksek 18-25 yaş aralığında görülmüştür. Kullanım amacına göre alışveriş yapmak için internet kullananlarda internet bağımlılık düzeyi yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to search whether there is a significant correlation between internet addiction, depression and self-esteem in university students. Another purpose of this study is to search whether there is a significant correlation in terms of internet addiction, depression and self-esteem levels according to some sociodemographic variables. The model of the study was conducted according to the relational screening model. The study was participated by 150 (72 female and 78 male) university students studying at a foundation university in İstanbul. In the study, Personal Data Form, Young Internet Addiction Test-Short Form, Beck Depression Inventory and Rosenberg Self Esteem Scale were used. The data obtained in the study was analyzed by using the SPSS 18.0 package program. As the scales did not demonstrate normal distribution characteristics as a result of the statistical review conducted, non-parametrical tests were used. In the comparison of quantitative data, Mann Whitney-U Test was used for the significance between the average group values in case of existence of two independent groups, and Kruskal Wallis-H Test was used for the significance between more than two groups. A relationship analysis between dependent and independent variables in the study was conducted with Spearman correlation test. According to the findings obtained as a result of the study, there is a significant correlation between internet addiction, depression and self-esteem levels. It was concluded that when internet addiction level increases, depression level increases as well. It was found that when internet addiction level increases, self-esteem level decreases. Also, it was determined that self-esteem level decreases as a result of increase in the depression level. The highest level of internet addiction was observed in the 18-25 age group. Internet addiction level was found high in those participants using the internet to do shopping in terms of their internet using purposes.