Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
University relations between internet addiction and depression levels in students
  1. Tez No: 433528
  2. Yazar: EMİNE PALAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bunun için 123'ü kadın ve 78'i erkek olmak üzere toplam 201 öğrenciye Beck Depresyon Ölçeği ve İnternet Bağımlılığı Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda grupta depresyon görülme oranı %16,4 olarak, internet bağımlılığı oranı %15,9 olarak saptanmıştır. Depresyon ve internet bağımlılığı arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır; internet bağımlısı olan ve olmayan gruplardaki depresyon düzeyleri benzer bulunmuştur. Erkeklerle kadınların depresyon düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Nitekim iki grup arasında günlük internet kullanım süresi bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar ilgili literatürün ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main object of this study is examination of the relationship between the level of depression and internet addiction among university students. Beck Depression Scale and Internet Addiction Scale were administered to 201 university students, consist of 123 women and 78 men. Level of depression was 16,4% and level of internet addiction was 15,9% in the study group. There was no significant corelation between depression and internet addiction; the levels of depression in the addicted and non-addicted groups were similar. There was no statistically significant relationship between the level of depressions of men and women. Thus, there was a statistically significant difference in respect to the duration of daily internet usage between the groups. The results of the study are discussed in the light of the related literature.