Ayrımcılık tartışmaları bağlamında ağır sanayide çalışan kadınlar: Otomotiv sektörü üzerine bir alan araştırması
Discrimination debates in the context of women working in heavy industry: A field study on the automotive sector
- Tez No: 938612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, cinsiyet eşitliği ve çalışma yaşamında ayrımcılık konularını ele alarak Türkiye'de kadın istihdamını incelemektedir. Araştırma, iş gücü piyasasında yer alan toplumsal, kültürel ve ekonomik dinamiklerin toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini nasıl şekillendirdiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kadınların çalışma yaşamında karşılaştıkları ücret eşitsizlikleri, psikolojik taciz (psikolojik taciz) ve iş-ev yaşamını dengeleme zorlukları gibi temel sorunlar ele alınmıştır. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniği uygulanmıştır. Görüşmeler, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren AKG Termoteknik Sistemler (AKG) firmasında çalışan kadınlarla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, bireysel ve kolektif deneyimlerini paylaşarak iş gücü piyasasındaki yapısal eşitsizliklerin anlaşılmasına katkıda bulunmuştur. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle incelenmiş; kadınların iş gücüne katılımını engelleyen temel sorunların cinsiyet temelli ücret farkları, iş yerlerinde yaşanan psikolojik ve fiziksel taciz, kariyer gelişiminde cam tavan engelleri ve ev - çalışma yaşam dengesizliği gibi yapısal nedenlerden kaynaklandığı belirlenmiştir. Çalışma, cinsiyet eşitliği eğitimleri, esnek çalışma eğitimleri, esnek çalışma düzenlemeleri, kadınların yönetici pozisyonlarına erişimini artırıcı mekanizmalar ve ebeveyn izinlerinin eşit dağılımını sağlayan politikalar gibi öneriler sunarak daha kapsayıcı ve adil bir iş gücü piyasasının oluşturulmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, toplumsal cinsiyet eşitliği, emek ve sosyal adalet kesişiminde yer alan sorunlara dair kapsamlı bir analiz sunarak akademik literatüre özgün bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on gender equality and discrimination in the workplace, with an emphasis on women's employment in Türkiye. The study aims to explore how social, cultural, and economic dynamics in the labor market shape gender inequalities. Key issues such as wage disparities, psychological harassment (psikolojik taciz), and the challenges women face in balancing work and domestic life are addressed. A qualitative research methodology was employed, utilizing semi-structured interviews conducted with women employees of AKG an automotive sector company. Participants shared their individual and collective experiences, contributing to an understanding of structural inequalities in the labor market. The data were analyzed using thematic analysis, identifying structural barriers that hinder women's participation in the workforce. These barriers include gender-based wage gaps, psychological and physical harassment in the workplace, the glass ceiling effect on career progression, and imbalances in work-domestic life. The study offers policy recommendations such as gender equality training, flexible working arrangements, mechanisms to facilitate women's access to managerial positions, and policies promoting equal distribution of parental leave. It aims to contribute to a more inclusive and equitable labor market by highlighting the importance of gender equality and social justice. This thesis provides a comprehensive analysis of issues at the intersection of gender, labor, and social justice, offering a unique contribution to the academic literature. This thesis addresses gender equality and workplace discrimination, focusing on women's employment in Türkiye. The study explores how social, cultural, and economic dynamics in the labor market shape gender-based inequalities. Key issues such as wage disparities, psychological harassment, and challenges women face in balancing work and domestic life are thoroughly examined.