Görsel ve işitsel sanatlar eğitimi etkileşiminin öğretmen adaylarının yaratıcı düşünme, görsel ve müziksel algı düzeylerine etkisi
The effect of visual and auditory arts education interaction on student teachers' creative thinking, visual and musical perception levels
  1. Tez No: 765478
  2. Yazar: ELNARA AHMETZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCÜ ERDAMAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Araştırmanın temel amacı, görsel ve işitsel sanatlar eğitimi arasındaki etkileşimin alan öğretmen adaylarının yaratıcı düşünme, görsel algı ve müziksel algı düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırma, karma yöntemle gerçekleştirilmiştir. Nicel boyutta öntest-sontest kontrol gruplu seçkisiz deneysel desenden, nitel boyutta ise olgubilim deseninden yararlanılmıştır. Çalışma grubu Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi ve Müzik Eğitimi öğretmen adaylarından oluşmuştur. İşlem öncesinde her iki alanın deney ve kontrol gruplarına Torrance Yaratıcı Düşünce Testi, Görsel Algı Testi ve Müziksel Algı testi öntest olarak uygulanmıştır. Araştırmanın uygulama aşamasında Resim-İş Eğitimi deney grubuna müzik eğitimi, Müzik Eğitimi deney grubuna ise görsel sanat eğitimi 8 hafta, haftada 1 saat süreyle araştırmacı tarafından verilmiştir. Bu sürede kontrol gruplarına herhangi bir işlem uygulanmamıştır. Uygulama sonunda her iki alanın da deney ve kontrol gruplarına aynı veri toplama araçları sontest olarak uygulanmıştır. Uygulama sonrasında Resim-İş Eğitimi ve Müzik Eğitimi deney gruplarındaki öğrencilerin uygulama hakkındaki görüşlerini almak üzere görüşme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda edinilen veriler dijital ortama aktarılmıştır. Nicel verilerin çözümlenmesinde çalışma grubu sayısı göz önüne alınarak non-parametrik testler kullanılmıştır. Her iki alanın deney ve kontrol gruplarının öntest-sontest erişi farkını karşılaştırmak için Mann-Whitney U testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Edinilen bulgular incelendiğinde disiplinlerarası yaklaşımla kurgulanan Resim-İş Eğitimi öğrencilerine müzik eğitimi, Müzik Eğitimi öğrencilerine görsel sanatlar eğitimi uygulama çalışmalarının her iki alana da olumlu katkılar sağladığı görülmüştür. Hem Resim-İş Eğitimi hem de Müzik Eğitimi deney gruplarının yaratıcı düşünme, görsel algı ve müziksel algı düzeylerinde kontrol gruplarına göre belirgin gelişmeler tespit edilmiştir. Aynı zamanda öğrencilerin farklı bir sanat alanında eğitim almaktan memnuniyet duydukları gözlenmiş ve hayal gücünün gelişmesi, farklı bakış açısı kazanma, hızlı karar verme becerisi elde etme gibi kazanımlar edindiklerine dair olumlu görüşler sundukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to investigate the effects of interaction between of visual and auditory arts on the creative thinking, visual perception and musical perception of student teachers. As method of research mixed method was used. In the quantitative stage, pretest-posttest control group random experimental design and in the qualitative stage, the phenomenogical design were used. Working groups consisted of students of Art Education and Music Education departments. At the beginning of the process, Torrance Tests of Creative Thinking, Visual Perception Test and Musical Perception Test applied to the experimental and control groups of both fields as a pretest. During the application phase of the research by the researcher, music education given to the Art Education experiment group and visual art education given to the Music Education experiment group for 8 week and 1 hour per week. During this period any process was not applied to the control group. At the end of the application, the same data collection tools applied to both experimental and control groups as a posttest. After the application, interviews conducted to take the views of the students in both experimental groups about the effects of the process. All data transferred to the computer environment and the data analyzed using non-parametric tests considering the number of working groups. Mann-Whitney U test was used to compare the pretest-posttest access difference of the experimental and control groups of both areas. A content analysis made on the qualitative data of the study. When the obtained findings are analyzed, it was seen that the basic music education for the students of Art Education and the basic visual arts education for Music Education students, which was constructed with an interdisciplinary approach, made positive contributions to both fields. In the research findings, significant developments were detected in the levels of Creative Thought, Visual Perception and Musical Perception in the experimental groups of Art Education and Music Education fields. At the same time, it was observed that the students were pleased to study in a different art field and it was understood that they provided positive opinions that they gained abilities such as development of imagination, getting a different perspective and making quick decisions.