Beş büyük kişilik özelliğinin sanal kaytarma davranışı ve iş performansı üzerindeki etkisi: Otel işletmelerinde bir araştırma
The effect of big five personality traits on cyberloafing and job performance: A research in hotel managements
- Tez No: 529197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ŞAHİN PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, otel işletmelerinde iş görenlerin kişilik özelliklerinin sanal kaytarma davranışı ve iş performansı üzerine etkisini incelemektir. Veriler, Marmaris/Muğla 3,4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan 392 otel çalışanı ile anket aracılığıyla toplanmıştır. Basit ve çoklu doğrusal regresyon analizi ve korelasyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, kişilik özelliklerinin, ciddi sanal kaytarma ve çalışanların iş performansı üzerinde etkisi olduğu bulunmuştur. Uyumluluk özelliğinin ciddi sanal kaytarma üzerinde negatif etkisi bulunurken, yeni deneyimlere açıklık özelliğinin ciddi sanal kaytarma üzerinde pozitif etkisi olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda, dışa dönüklük, açıklık ve sorumluluk alt boyutlarının iş performansı üzerinde pozitif etkisi olduğu bulunmuştur. Ve sanal kaytarmanın iş performansı üzerinde etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is analysing that the effect of personality traits of employee on their job performance and cyberloafing activities in hotel management. The data have collected from 392 hotel employees who work in three,four and five stars hotel managements located in Marmaris/Mugla via survey. Simple and multiple linear regression and correlation analyses have applied. According to results of analysing, it has been detected that the personality traits have an impact on serious cyberloafing activities and performances of employees. While there is a negative effect between agreeableness and serious cyberloafing activities, it has been found the positive effect between openness to new experiences and serious cyberloafing activities. It has been found positive effect between extraversion, openness and conscientiousness and job performance at the same time. And it has been found there is no effect between cyberloafing and job performance.