Ebeveynlerin duygusal zeka ve anne baba tutumlarının çocuğun problem çözme becerisine etkisi
The effect of parents emoti̇onal intelligence and parental attitudes on the child's problem solving skills
  1. Tez No: 529221
  2. Yazar: HAVVA NUR KALYONCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, ebeveynin duygularını yönetebilme düzeyinin ve çocuğun algıladığı anne baba tutumunun çocuğun problem çözme becerisi üzerinde etkili olup olmadığının incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Beylikdüzü ve Avcılar ilçelerinde bulunan özel okullardaki 261 çocuk ve 261 ebeveyni toplam 522 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada demografik bilgi formu, EQ-NED Duygusal Zeka Ölçeği, Anne Baba Tutum Ölçeği ve Çocuklar için Problem Çözme Envanteri kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, çocuğun problem çözme becerisi üzerinde anne baba tutumunun ve ebeveynin duygusal zekâ düzeyinin etkisi olduğu bulunmuştur. Anne baba tutumu ile duygusal zeka arasında ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to research the influence of the level of managing emotions and perceived parental attitudes by the children were whether effective over the child's problem solving skills or not. The sample was consisted of 522 person ( 261 parent, 261 child) who participated in private school from Beylikdüzü and Avcılar. Demographic information form, EQ-NED Emotional Intelligence Scale, Parenting Style Scale and Problem Solving Inventory for Children was used for the research. As a results, the parents emotional intelligence and the perceived parental attitudes were found to be effective on the child's problem solving skills. It has not been found relation between parents attitudes and emotional intelligence.