Öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarıyla çocuk sevme düzeyleri arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesi (Ağrı ili örneği)
An analysis of the relationship between teacher candidates' attitudes towards teaching profession and their level of child-loving through different variables (Example of Ağrı city)
- Tez No: 529232
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma, öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarıyla çocuk sevme düzeyleri arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada ilişkisel nitelik taşıyan tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2016-2017 öğretim yılında Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi sınıf öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliği anabilim dalında öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri 'Kişisel Bilgi Formu', 'Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği' ve 'Barnett Çocuk Sevme Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın verileri bilgisayar ortamında t Testi, Tek Yönlü Anova, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Basit Doğrusal Regresyon Analizi, yüzde ve frekanslar yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, ulaşılabilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden 109'u erkek, 218'i kadın cinsiyette olmak üzere toplam 327 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Ayrıca katılımcıların %78'inin (n=255) 21-23 yaş aralığında olduğu görülmektedir. • Çocuk sevme açısından erkeklerin puan ortalamaları =81.63 ve kadınların puan ortalamaları =86.52 ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutum açısından erkeklerin puan ortalamaları = 130.04 ve kadınların puan ortalamaları = 145.62 olarak saptanmıştır. Analiz sonucunda çocuk sevme (t= -2.688; p< .05) ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutuma (t= -4,945; p< .05) ait puan ortalamalarının anlamlı düzeyde farklı olduğu ve hem çocuk sevme hem de öğretmenlik mesleğine yönelik tutumda kadınların puan ortalamaları erkeklerin puan ortalamalarından daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çocuk sevme ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutum arasında (r= .46; p< .01) istatistiksel olarak anlamlı ileri düzeyde ve pozitif yönde ilişki saptanmıştır.Araştırmada öğretmen adaylarının mesleki tutumlarının çocuk sevgisinden orta düzeyde etkilendiği belirlenmiştir. Bu nedenle öğretmen adaylarına lisans eğitimleri esnasında daha fazla pedogojik eğitim verilmesi ve bu eğitimin uygulama dersleri ile pekiştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the relationship between the attitudes of prospective teachers towards the teaching profession and their level of child-loving through different variables. In this study, a relational scanning model was used. The study's universe constitutes the 3rd and 4th grade students who are studying at Ağrı İbrahim Çeçen University, Faculty of Education in the departments of primary and pre-school teaching in 2016-2017 academic year. The data were collected using 'Personal Information Form', 'Attitude Scale Toward Teaching Profession' and 'Barnett Liking of Children Scale' via face to face interview technique. The data were analyzed by means of t test, one way ANOVA, Pearson Product-Moment Correlation Analysis, Simple Linear Regression Analysis, percentage and frequencies with a computer. A total of 327 teacher candidates who were accessible and willing to participate in the research, 109 of which are male and 218 of which are female, are included in the sample of the research. It is also observed that 78% (n = 255) of the participants are in the age range of 21-23 years. In terms of child-loving level, the average score of males was =81.63 and the average for females was =86.52 and as for the scores of attitudes towards teaching profession the average score of males was =130.04 and the average of females was =145.62.