Sağlık kurumlarında satınalma süreci ve ihtiyaç tedariki (Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü örneği)
Purchasing process in health institutions and supply needs
  1. Tez No: 529234
  2. Yazar: MEHMET BELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dünyanın yaratılışından sonuna kadar değerini ve önemini koruyacak olan insan ve insanın sağlığıdır. Hizmetlerinde en değerlisi insan sağlığına hizmettir. Tüm ülkelerin en temel hedefleri arasında şüphesiz sağlık noktasında bilinçli ve sağlıklı fertlerden oluşan gelişmiş bir sağlıklı toplum oluşturup bu sağlıklı toplumun sağlığının korunması ve devam ettirilmesidir. Çalışmada tarihçi metot ve kaynak taraması esas alınmıştır. Bu hedefe ulaşabilmek için ancak iyi bir sağlık yönetimi ve iyi bir sağlık sistemi ile mümkün olabilir. Bundan dolayı bütün dünyada sağlık hizmetleri ayrıcalıklı bir yere sahiptir. İnsanın hayatının devamı, mutluluğu ve huzuru için de ihtiyaçlarının zamanında ve süresinde tedariki ile mümkündür. Sağlık kurumları da bir bünye gibidir. Kurumların hizmetlerini ifa etmesi, bünye gibi hayatını devam ettirmesi ancak ihtiyaçlarının tedariki ile mümkündür. İnsan sağlığına hizmet sunarken, hizmet binasından sarfa kadar birçok hizmet aracına ihtiyaç duyulmaktadır. Tamda burada ihtiyaçların tedariki için satın alma önem kazanmaktadır. Sağlık hizmetlerinin sunumunda ihtiyaç duyulan ve kurumca üretilemeyen mal ve hizmetlerin tedarik edilmesi hayati önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Which retains its value until the end of the world's creation and the importance of human and human health. The most valuable services in the service of human health. Health point of doubt among the main goals of all countries and create an advanced health -conscious society of healthy individuals the protection of public health and to continue this healthy. This study based on historian method and literature review. To achieve this goal is only possible with good health and good health management system. Because health care is a privileged place in the world. Continuation of human life, the need for timely and peace and happiness is possible by providing the time. Health institutions are like one body. To perform the services of institutions, but needs to sustain life as possible with the structure of supply. While providing services to human health, building up supplies of services are needed in many service tools. In full it is important to supply the needs of purchase here. Will not produce the needed institution in the provision of health services and the supply of goods and services is vital.