Geyve ve kandıra ilçelerinde multipl skleroz prevalansının belirlenmesi
Prevalence of multiple sclerosis in geyve and kandira districts
  1. Tez No: 529256
  2. Yazar: CEM BÖLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ TÜRK BÖRÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Multipl Skleroz (MS), merkezi sinir sisteminin, özellikle genç-orta yaş erişkinleri etkileyen, demiyelinizan, kronik bir hastalığıdır. Güncel çalışmalar, dünyanın çeşitli bölgelerinde MS'in insidans ve prevalansının yıllar içinde arttığını göstermektedir. Biz de bu çalışmayla, 10 yıl önce aynı yöntem ile taranmış olan Geyve ve Kandıra ilçelerinde MS prevalansını yeniden belirlemeyi ve eski sonuçlar ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma kesitsel, toplum bazlı ve tanımlayıcı epidemiyolojik bir saha taraması olarak planlandı. Geyve ve Kandıra ilçeleri Aralık 2016- Şubat 2017 tarihleri arasında, daha önce validasyonu yapılmış tarama formu kullanılarak tarandı. Saha taraması sırasında MS şüphesi oluşan hastalar toplum sağlığı merkezine çağırılarak ikinci kez muayene edildi, laboratuar bulguları incelendi. Gerekli durumlarda ek tetkikler bölge devlet hastaneleri aracılığıyla istendi ve tanı teyit edildi. MS tanısında 2010 revize McDonald tanı kriterleri kullanıldı. Bulgular: Geyve'de 17.100 kişi Kandıra'da 12.120 kişi olmak üzere toplam 29.220 kişi tarandı. Geyve'de 10, Kandıra'da 4 kişiye MS tanısı konuldu. Kaba prevalans değerleri Geyve için 58,5/100.000, Kandıra için 33,1/100.000 olarak bulundu. Toplam prevalans 47,9/100.000 saptandı. Kadın erkek oranı 2,5 bulunurken, 9 hasta RRMS, 4 hasta SPMS ve 1 hasta PPMS olarak sınıflandırıldı. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları Türkiye'nin iki ayrı şehrinde bulunan iki kırsal ilçenin MS prevalansını göstermiştir. Türkiye'de yapılmış diğer çalışmalar ile kıyaslandığında mevcut değerler Türkiye ortalamasıyla benzer bulunmuştur. Geyve ve Kandıra ilçelerinde 10 yıl önce yapılmış diğer çalışma ile karşılaştırıldığında (47,6/100.000) sonuçlar çok benzer olup, anlamlı artış saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Multiple sclerosis (MS) is a chronic demyelinating disease of central nervous system affecting especially young adults. Recent studies from different parts of the world showed that the incidence and the prevalence of MS are increasing by years. By this study, we aimed to re-estimate the prevalence of Geyve and Kandıra districts which were screened by the same methodology 10 years ago and to compare the results. Materials and Methods: The study was designed as a cross-sectional, communitybased, descriptive epidemiological study. Geyve and Kandıra districts were screened using validated questionnaire in between December 2016 and February 2017. During the field study, suspected participants were invited to public health center for reexamination with their laboratory findings. Local state hospitals were used to complete the workup if required. Diagnosis was confirmed after the procedures. The revised McDonald 2010 criteria were used for diagnosing MS. Results: 17,100 people were screened in Geyve and 12,120 people were screened in Kandıra. 10 people were diagnosed with MS in Geyve and 4 people were diagnosed with MS in Kandıra. The crude prevalence of MS was found to be 58.5/100,000 and 33.1/100,000 in Geyve and Kandıra respectively. The total prevalence was 47.9/100,000. The female/male ratio was 2.5. Nine patients had RRMS, 4 patients had SPMS and 1 patient had PPMS. Conclusion: This study showed the prevalence rate of MS in two districts located in the two different cities of Turkey. When compared to other Turkish studies, results were similar to average MS prevalence of Turkey. When compared to previous study which was done 10 years ago in the same districts, the results were almost same and we did not found any significant increase.