Dijital pazarlama becerileri: Sağlık kurumları işletmelerinde bir araştırma
Digital marketing skills: A research in operations of health corporations
- Tez No: 529267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR ÖZYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada sağlık kurumu işletmelerinin dijital pazarlama becerilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yarı yapılandırılmış birebir görüşmeler yapılmıştır. Sağlık sektöründe yönetici konumundaki iki katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Katılımcılardan biri Kurumsal Pazarlama Müdürü (Görüşmeci A) ve diğeri Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sorumlusu (Görüşmeci B)'dur. Bu araştırma için katılımcılar şu anda dijital pazarlama becerilerini yaratıcı sektörler içinde profesyonel iletişim amacıyla düzenli olarak kullandıkları gerekçesiyle seçildi. Görüşmeler kaydedildi ve her görüşmenin hemen sonrasında iletişim uzmanlarının vurguladığı ana hususlara ilişkin notlar alındı. Her bir görüşme analiz edildi ve bittikten hemen sonra kodlandı. Tüm görüşmeler bu şekilde analiz edilip kodlandığında bağlantılı konular notlarla gruplandırıldıktan sonra ortaya çıkan tüm kodların daha tematik bir analizi yapıldı. Araştırma sonucunda incelemeye alınan sağlık kurumlarının dijital pazarlama faaliyetlerinde eksikliklerinin olduğu bununla beraber bu eksikliklerin giderilmesi adına çalışmaların yürütüldüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the digital marketing skills of the health institution enterprises. Semi-structured one-on-one meetings. In-depth interviews were conducted with the two managers in the health sector. One of the participants is the Corporate Marketing Manager (Interviewer) And the other is the Digital Marketing and Social Media Officer (Interviewer B). Participants were selected for this research because they regularly use digital marketing skills to communicate professionally in creative sectors. Negotiations were recorded and notes were taken of the main points highlighted by the communication experts immediately after each interview. Each interview was analyzed and coded immediately after it was finished. When all negotiations were analyzed and coded in this way, a more thematic analysis of all the codes that occurred after grouping with related topics was done. As a result of the research, it has been determined that the medical institutions that have been examined are deficiencies in digital marketing activities and that studies are being carried out in order to overcome these deficiencies.