Türkiye'deki üniversitelerin kampus planlamaları üzerine bir inceleme
A study on the university campus plannings in Turkey
  1. Tez No: 529300
  2. Yazar: İREM ERKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKİN ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmada üniversite kampus tasarımında, planlamadan kaynaklanan sorunlar ele alınarak, bu sorunlardan önemli görülenlerle ilgili kriterler belirlenmiş ve Türkiye'den seçilen bazı üniversite kampusları, bu kriterlere göre değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, kampus kent ilişkisi, öğrenci nüfusu, yaya ölçeği, yaya-taşıt ayrımı, makro ve mikro büyüme olmak üzere belirlenen kriterlere göre 2005 yılı öncesi kurulmuş olan 45 üniversite kampusu incelenmiştir. Çalışmada öncelikle kampusların her biri için genel özelliklerinin ve bilgilerinin yer aldığı künyeler çıkarılmıştır. Daha sonra Google Earth programından alınan kampus planları üzerinde bölgeleme kavramı kullanılarak analizler yapılmıştır. Sonuç bölümünde belirlenen kriterler alt başlıklar halinde verilerek ve her kriter için kampusların değerlendirilmesi yapılarak grafikler halinde sonuçlar çıkarılmıştır. Bu grafiklerden çıkan sonuçlara göre mevcuttaki planlama sorunları saptanmaya çalışılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the problems arising from planning of university campuses are discussed and some criteria are identified through the most important problems and the selected university campuses in Turkey are evaluated according to determined criterias. In this respect, 45 university campuses founded before 2005 are examined in terms of campus-city relationship, student population, pedestrian scale, pedestrian-vehicle distinction, macro and micro growth. In this study, initially for each campus, records including their general information and features are created. Then the analyses are done using zoning concept on the campus plans taken from the Google Earth programme. In the results chapter, criteria are given as sub-headings and campuses are evaluated for each criterion and the results are given as diagrams. According to the results drawn from the diagrams, the present planning problems are tried to be determined and some solutions are offered.