Kanser hücrelerinin programlanmasının mikroRNA ifade profili üzerindeki etkileri
Effects of cancer cell programming on microRNA expression profiles
- Tez No: 529327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AÇELYA YILMAZER AKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Hücre programlanması ile günümüzde doku mühendisliği, hastalık modellemesi, ilaç taraması ve toksikoloji alanlarında kullanmak üzere uyarılmış pluripotent hücre elde etmek mümkündür. Normal gelişim sürecinde hücreler belli bir dönem bütün hücrelere dönüşebilecekleri pluripotent bir evreden geçerler ve daha sonra normal gelişim sürecine göre farklılaşırlar. 2006 yılında Yamanaka yaptığı çalışmada somatik hücreleri, seçilen dört transkripsiyon faktörünün aşırı ifade edilmesi sayesinde, kök hücre haline geri döndürülmeyi başarmıştır. Bu tez çalışmasında, Yamanaka faktörleri (Oct3/4, Klf-4, Sox-2 ve c-Myc) Sendai viral vektörleriyle melanoma kanser hücrelerine verilmiş ve bu hücrelerde miRNA ifade profillerinde oluşabilecek farklılıklar araştırılmıştır. Daha sonrasında belirlenen miRNA'ların ifadelerinin transkripsiyon faktörleriyle muamele edilen hücrelerde kanser durumunda çalışmayan hangi metabolik yolaklarda değişikliklere sebep oldukları tanımlanmıştır. Son olarak kanser hücrelerinin programlanması ve miRNA ifade profilinin karşılaştırılması sayesinde tümör gelişiminin daha iyi anlaşılabilmesi için biyobelirteç olarak kullanılabilecek miRNA'lar tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is possible to obtain induced pluripotent stem cells with cellular programming nowadays in tissue engineering, drug development, disease modeling and toxicology fields. Normally, all cells have a pluripotent stage where they could transform to differentiated cells. In 2006, Yamanaka achieved reprogramming somatic cells with four selected transcription factors to stem cell form. In this thesis, Yamanaka factors (Oct3/4, Klf-4, Sox-2 and c-myc) were transferred to melanoma cancer cells with Sendai viral vectors and possible differences in their miRNA expressions were analyzed. Furthermore it was identified with reprogramming, differentiated miRNA expressions cause changes in metabolic pathways that were expressed differently in cancer cells. Finally, miRNAs that can be used as biomarkers to better understand tumor development are described through the programming of cancer cells and the comparison of miRNA expression profiles.