Karbon-12 iyon kaynağı ile radyoterapi simülasyon çalışmaları
Radiotherapy simulation studies with carbon-12 ion source
  1. Tez No: 529328
  2. Yazar: MURAT EMÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TOPAKLI, PROF. DR. ORHAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezde Karbon-12 (12C) iyon kaynağı kullanarak radyoterapi simülasyonları yapılmıştır. Bunun için öncelikle bir su ortamı farklı enerjilerde 12C iyonlarıyla bombardıman edilip su ortamı içerisindeki radyasyon doz dağılımı incelenmiştir. Gönderilen 12C iyonlarının enerjisi arttıkça maksimum radyasyon doz bölgesi daha derinde oluşmaktadır. Bundan sonra, su ortamının yüzeyine farklı malzemeler yerleştirilerek su ortamı 12C iyonlarıyla bombardıman edilmiş ve bu durumda su ortamı içerisindeki radyasyon doz dağılımı incelenmiştir. Su ortamının yüzeyinin önüne yerleştirilen malzemenin kalınlığı maksimum radyasyon doz bölgesinin yerini değiştirmektedir. Bu da tek enerjili bir kaynak kullanarak maksimum doz bölgesini su içinde istediğimiz bölgede oluşturabilme fırsatı sunmaktadır. Su ortamı yüzeyinin önüne basamaklı bir şekilde malzeme yerleştirildiğinde su ortamının içinde malzemenin basamak sayısının bir eksiği kadar maksimum doz bölgesi oluşmaktadır. Her bir doz bölgesi basamak kalınlığı ve kaynak enerjisi değiştirilerek istenilen bölgelere ayarlanabilmektedir. Doz dağılımlarının çıkarımı için Gate/Geant4 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, radiotherapy simulations are studied by using Carbon-12 (12C) ion source. For this purpose, firstly radiation dose distribution in water is investigated by bombarding water with 12C ions in different energies. As energies of 12C ions increases, maximum dose region occurs in more depth. Then, water is bombarded with 12C by placing different materials on surface of water and radiation dose distribution in water is studied. The thickness of material placed in front of surface of water changes location of maximum of radiation dose region. This provide opportunity to be able to create maximum dose region in region that we want in water by using a mono-energetic source . When the material is placed in stepped manner in front of surface of water, maximum dose region occur up to a deficiency of the number of step of the material. Each dose region is adjusted to the desired regions by changing the thickness of step and the energy of source. For derivating of dose distribution, Gate/Geant4 program is used.