Alman halk hikayeciliği ile Türk halk hikayeciliğinin teorik olarak karşılaştırılması
A Theorical comparison of research on German and Turkish folk stories
  1. Tez No: 52935
  2. Yazar: SEVENGÜL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UMAY GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Sözlü gelenekte yaşamına sürdüren halk hikâyesi, Türk halk edebiyatında, kendine münhasır sekli, anlatım özelliği ve konuları ile araştırma konusu olmağa devam eden bir anlatım türüdür. Alman halk edebiyatında XII. yüzyıldan XV. yüzyıla kadar sözlü gelenekte yaşamış, XV. yüzyıldan sonra da kitaplaşmış olan halk hikâyeleri, bu ülkede yapılan bir çok araştırma ile, çeşitli açılardan incelenmiştir. Türk halk hikâyeleri araştırmaları XX. yüzyılın basında başlamış, başlangıç tarihinden bu yana, derleme, motif inceleme ve varyant karşılaştırması seklinde süregelmiştir. Alman halk hikâyeleri ise derleme, motif inceleme ve varyant karşılaştırması seklinde yapılan çalışmalar dan sonra üretilen teoriler ile incelenmiştir. Karşılaştırmalı bir çalışma. Türk halk hikâyesinin tanımı ve çalışmaların niteliği bakımından eksiklerimiz olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In Turkish folk literature, folk stories in oral literature continue to be research topic through their specific form, ways of expression and contens. Folk stories that existed in oral tradition in Germany between the Xllth and XVth centuries and became a kind of written literature afterwards, have been researched on from various perspectives. Having been started during early XXth century, research on Turkish folk stories has continued in terms of compi latin, motif study ans variant comparisons. German folk stories, on the other hand, have been first studied in terms of compilation, motif study and variant comparisons, related theories being developed thereafter. A comparative study has shown that Turkish folk stories, concerning descriptions and research content, require further investigation.