Türk kamu yönetiminin insan kaynakları açısından değerlendirilmesi: Antalya'daki kamu kurumları üzerine bir araştırma
Evaluation of turkish public administration in terms of human resources: A research on public institutions in Antalya
  1. Tez No: 529365
  2. Yazar: İSMAİL UYGAR TUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEHBİ ALPAY GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı kamu yönetiminde insan kaynakları yönetimine geçişin hangi aşamada olduğunu incelemektir. Geleneksel personel yönetimi anlayışından insan kaynakları yönetimine geçiş ilk olarak kamu yönetiminde gerçekleşen yönetim anlayış değişiklikleri ile başlamıştır. Yeni yönetim anlayışları insan kaynakları yönetimi kavram ve felsefesini benimseme yolunda uygun ortamı hazırlayan ilkelerin ortaya çıkmasını sağlamışlardır. Kamu yönetimindeki yeni yaklaşımlar ile kamu yönetiminde personel yönetimi anlayışından insan kaynakları yönetimine geçişin hangi aşamada olduğunu incelemeyi amaçlayan çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde yönetim biliminin temel kavramları, kamu yönetimi kavramı, kamu yönetimindeki değişen yönetim anlayışının günümüze kadar gelen süreçte yaşadığı evreler anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü personel yönetimi ve insan kaynakları yönetimi kavramlarını açıklamaktadır. Son bölümde ise Türk Kamu Yönetiminde insan kaynakları yönetiminin ulaştığı noktayı anlamak amacıyla Antalya ilindeki kamu kurumları üzerine bir araştırma yapılmıştır. Yönetim bilimi, kamu yönetimi ve işletme yönetiminde aynı işlevleri yerine getiren evrensel bir faaliyettir. Her iki sektör farklı amaçları gerçekleştirmeyi hedefleseler de yönetim biliminin işlevleri benzer biçimde işlemektedir. Aynı zamanda işletme yönetimi ile kamu yönetimi birbirlerinden etkilenmektedirler. İşletme yönetiminin yöntemleri zaman içinde verimlilik ve etkinlik amaçları ile kamu yönetimlerinde de uygulanmaya başlanmıştır. Bu süreçte kamu yönetiminin yönetim anlayışları da değişikliğe uğramıştır. Sonuç olarak görülmektedir ki değişen yönetim anlayışlarından biri de insan unsurunun idaresidir. Kamu yönetimi, işletme yönetiminin felsefesini ve yöntemlerini kullanmaya başladıktan sonra personel yönetimine bakış açısında da gelişmeler meydana gelmiştir. Çağdaş insan kaynakları yöntemlerinden yararlanmaya başlaması da bu gelişmelerden biridir.
Özet (Çeviri)
The study, which aims to examine which stage of the transition from personnel management aproach in public administration to the human resources management with new approaches in public administration, consists three parts. The transition from traditional personnel management to human resources management, firstly has started with the changes in management approach in public administration. The new management approaches have enabled the emergence of principles that prepare the appropriate environment in order to adopt the concept and philosophy of human resources management. In the first part of the study, the basic concepts of management science, the concept of public administration, the stages of changing management approach in public administration in the process that has survived to the present are explained. The second part of the study explains the concepts of personnel management and human resources management. In the last section, to understand the point reached by the human resources management in Turkish Public Administration, research is conducted on public institutions in Antalya province. Management science is a universal activity that performs the same functions in public administration and business management. The functions of management science function similarly, although both sectors aim to achieve different objectives. At the same time, business management and public administration are affected from each other. The methods of business management have been started to be applied in public administrations for efficiency and efficiency purposes over time. In this process, the management approaches of public administration have changed. As a result, it is seen that one of the changing management approaches is the administration of the human element. Public administration after starting to use the philosophy and methods of business management, also there have been developments in the perspective of personnel management. One of these developments is that it starts to benefit from modern human resources methods.