Dindarlık ve yaşlı bakımı ilişkisi üzerine nicel bir araştırma (Isparta örneği)
A quantitative research on relation between religiosity and aging (Isparta case)
  1. Tez No: 529383
  2. Yazar: DEMİR DİNİPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, Isparta'da yaşayan ailelerin dindarlık düzeyleri ile yaşlılarına bakım verme eğilimleri arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarma ve yaşlı bakımına etki eden diğer demografik değişkenlerin yaşlı bakımını ne düzeyde etkilediğinin bulunmasıdır. Araştırmanın örneklemi, Isparta'da yaşayan ve 65 yaş üstü ebeveyni olan ailelerden oluşmaktadır. Araştırmada bir adet dindarlık ölçeği ve yaşlı bakımını ölçmeye dayalı anket soruları kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22,0 paket programı kullanılarak, analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out the link between the level of religiousness of the families living in Isparta and their tendency to care for their elderly and the extent to which other demographic variables affecting elderly care affect elderly care. The sample of the study consists of families living in Isparta and parents over 65 years of age. A questionnaire based on a religiosity scale and elderly care was used in the research. The obtained data were analyzed using the SPSS 22.0 package program.