Girişimcilik ile inovasyon stratejilerinin KOBİ'lerin sürdürülebilirliği ve performansına etkileri üzerine bir araştırma
Entrepreneurship and innovation strategies sustainability and the effects on the performance of SME's
- Tez No: 529465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu tez çalışmasında, günümüzde rekabetin yoğun yaşandığı ortamda girişimcilik ile inovasyon stratejilerinin KOBİ'lerin sürdürülebilirliği ve performansına etkileri üzerinde durulmuş ve KOBİ'lerin karşılaştıkları rekabetin yoğunluğuna bağlı olarak girişimcilik ile inovasyon stratejilerinin sürdürülebilirliği ve performansı arasındaki ilişkinin ne derece olduğu incelenmiştir. Yapılan literatür taramasından sonra, girişimcilerin zihinlerini ve yeteneklerini iyi analiz ederek yaptıkarı işin niteliklerine uygun olacak şekilde hareket etmeleri, inovasyon stratejileri doğrultusunda teknolojik bütün gelişmeleri hayata geçirerek kendi iş geliştirme planlarını yapmaları gerekmektedir. Günümüzde sürekli değişim gösteren teknolojik gelişmelerin ulaştığı noktanın iş hattına en uygun yansıtılabileceği yöntem girişimcilik olarak ifade edilmektedir. Girişimcilerin inovasyon faaliyetlerini uygulayarak işletmenin iç çevresinden dış çevresi olan topluma doğru pozitif yönde sağladığı fayda ülke ekonomisinin büyümesine olanak sağlayabilecektir. Çalışma girişimcilik ve inovasyon kavramları etrafında yoğunlaştığı ve işletmeler açısından henüz çok yeni sayılabileceği için üniversiteler başta olmak üzere kurum ve kuruluşlara, işletmelere, mesleki yatırımcılara, Ar-Ge topluluklarına, interaktif yayımcılara ve internet tabanlı tüm oluşumlara büyük görevler düşmektedir. Ülkeler henüz bu kavramlar daha çok yeni olmasına rağmen ekonomik gelişmeye olanak sağlayabileceği düşüncesiyle gerçekleştirilen oluşumları desteklemekte ve bu destekleri pek çok yasal düzenlemeyle uygulanabilir hale getirmek için teşvik kanalları açmaktadırlar. Yapılan bu çalışmaların büyük bir bölümü Ar-Ge yatırımları hakkında gerçekleşmektedir. Son zamanlarda iş gücünün düşük maliyetle elde edilebileceği ülkelerde girişimcilerin çoğunun yatırımlarını hayata geçirme kararı vermektedirler. Bu çalışma girişimcilik ile inovasyon faaliyetlerinin birleşerek KOBİ'lerin sürdürülebilirliği ve performansları üzerindeki etkiyi tespit etmek üzerine tasarlanmış ve İstanbul Beylikdüzü Organize Sanayi Sitesinde faaliyet gösteren KOBİ niteliğindeki işletmelere uygulanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda genç yöneticilerin risk almayı daha çok sevdiği ve inovasyon stratejilerinin içinde bulunduğumuz dönem içerisinde sürdürülebilirlik ve performans açısından çok önemli bir yer tuttuğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of entrepreneurship and innovation strategies on the sustainability and performance of SMEs are emphasized and the relationship between the sustainability and performance of entrepreneurship and innovation strategies is investigated according to the intensity of the competitiveness of SMEs. After scanning the literature, it is necessary to analyze entrepreneurs' minds and abilities to move them in accordance with the qualifications of the work they are doing, and to make their own business development plans through all the technological developments in the direction of innovation strategies. The way in which technological developments that constantly change today can be reflected in the line of business most appropriately is expressed as entrepreneurship. By applying the innovation activities of entrepreneurs, the benefits provided by the operator from the inside to the outside, which is in the positive direction, will allow the growth of the economy of the country. Since the work focuses on the concepts of entrepreneurship and innovation and it can be regarded as very new in terms of enterprises, it has great duties on universities, institutions, enterprises, professional investors, R & D communities, interactive publishers and all internet based organizations. The countries have yet to open up incentive channels to support the emergence of these concepts as though they may be new, allowing for economic development and to make these supports feasible with many legal arrangements. A large part of these studies are about R & D investments. In countries where the workforce has recently been available at low cost, many of the entrepreneurs have been disappointed in their investments. This study is designed to identify the effects of entrepreneurship and innovation activities on the sustainability and performance of SMEs and has been applied to SMEs operating in Istanbul Beylikdüzü Organize Sanayi Sitesi. As a result of the research, it has been understood that young managers are more interested in taking risks and that innovation strategies have a very important place in terms of sustainability and performance in the period we are in.