Tüketici davranışlarında renklerin rolü: Bir uygulama
The role of colours in consumer behaviours: An application
- Tez No: 529501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİL ESRA DAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Hayatın her alanında bulunan, çok büyük bir rol oynayan ve her zaman uyarıcı etkisi olan renklerin hissettirdiği kavramlar ve ilettiği bazı mesajlar vardır. Renkler algılamayı kolaylaştıran, duyguları harekete geçiren, davranışları etkileyen, önemli bir görsel iletişim unsurudur. Bunun farkında olan işletmeler, akılda kalmak, dikkat çekmek, merak uyandırmak, farklı olmak ve belirli bir algı yaratmak için ürünlerinde, ambalajlarında, markalarında ve birçok görsel unsurda renklerin ikna edici gücünden faydalanmaktadır. Ambalajda tüketicinin dikkatini çeken ilk unsur renktir. Renklerin anlamlarının iyi bilinmesi ve kültürel farklılıklara yönelik doğru seçilerek kullanılması, çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Renkler tüketicileri satın almaya iten, çeşitli dürtüler uyandıran, algıyı artıran, karar almayı kolaylaştıran pek çok özelliğe sahiptir. Bu çalışmada renklerin algılanışları, tüketici davranışlarına etkisi, pazarlamada kullanımı gibi konular ele alınmış ve ürün ambalajında kullanılan renklerin tüketiciler üzerindeki etkisi araştırılmaya çalışılmıştır. Araştırmaya yönelik üniversite öğrencilerine anket uygulanarak, öğrencilerin demografik özelliklerine, çeşitli kavramların ve ürün ambalajlarının kişilere hatırlattığı renklere, ambalaj tasarımında kullanılan renklerin etkilerine dair veriler elde edilmiştir. Bu verilerden yararlanarak yapılan çeşitli analizler sonucunda, tüketicilerin ürün ambalajında kullanılan renklerden etkilendikleri, bu renklerin ürünlerin akılda kalmasında etkili olduğu ve ambalajın renginden markanın diğer markalardan ayırt edilebildiği söylenebilmektedir. Bu doğrultuda bu çalışma, ürün ambalaj tasarımlarında kullanılacak renklere yönelik işletmelere ve ambalaj tasarımcılarına önemli fikirler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are some messages and emotions that are conveyed of the colors that play a big role in every aspect of life and which have always stimulating effect. Colors are an important visual communication element that facilitates perception, acts emotions, affects behaviours. Enterprises that are aware of this make use of the persuasive power of colors in their products, their packaging, their brands and in many visual elements in order to be keept in mind, attract attention, stimulate curiosity, be different and create a certain perception. The first element that attracts the attention of the consumer in packaging is the color. The well-known meaning of colors and the right selection of cultural differences will provide tremendous advantages. Colors have many features that motivate consumer to buy, wake up a variety of senses, enhance perception, and provide to take a decisions easier. In this study, the subjects such as the perceptions of colors, the effect on consumer behaviours, and the usage of them in marketing has been examined and the effects of the colors used in product packaging on consumers have been tried to find out. Intended for researching, a questionnaire was applied to university students, the surveyed to obtain data on the demographic characteristics of students, the various concepts and colors of the product packaging reminded by the person, the effects of the colors used in package design. As a result of various analyses conducted using these data, it can be said that consumers are influenced by colors used in product packaging, that these colors are effective in keeping the products in mind and the brand can be distinguished from the other brands by the color of the packaging. In this direction, this study, offers important ideas to businesses and packaging designers for colors to be used in product packaging designs.