Sosyal medyanın siyasi iletişimdeki rolü
The role of social media in political communication
- Tez No: 529500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışması, katılımcıların sosyal medyanın siyasi etkilerine yönelik algıları ile sosyal medya üzerinden gerçekleştirdikleri siyasi iletişim davranışları arasındaki ilişkileri demografik özellikleri ve internet ve sosyal medya kullanım özelliklerini de dikkate alarak incelemek amacıyla tasarlanmıştır. Bu amacı karşılayabilmek için nicel araştırma yöntemi esas alınarak, oluşturulan bir veri toplama aracıyla Aksaray ilinde yüz yüze 376 adet; ayrıca online olarak da 155 adet olmak üzere toplamda 531 katılımcıdan veri toplanmıştır. Toplanan veriler, betimsel istatistikler, Faktör Analizi, Tek Yönlü (ANOVA) ve Çok Yönlü (Faktöriyel) Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Analizi, Basit Doğrusal Regresyon Analizi gibi çeşitli istatistik teknikler ile analiz edilmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarından, katılımcıların sosyal medyanın siyasi etkisine yönelik algıları ile sosyal medyadaki siyasi iletişim davranışları arasında istatistiksel olarak pozitif yönlü yüksek düzeyli ilişkiler olduğu ve katılımcıların sosyal medyadaki siyasi iletişim davranışlarında sosyal medyanın siyasi etkisine yönelik algılarının belirleyici olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, bu çalışmada ele alınan temel değişkenlerin bazı demografik özelliklere, internet ve sosyal medya kullanımına ilişkin katılımcı özelliklerine ve düzeylerine bağlı olarak farklılaşabildiği; katılımcıların internete bağlanma amaçlarına göre sosyal medyanın siyasi etkilerine yönelik algılarının da farklılaştığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was designed to examine the relationship between the participants' perceptions of the political, influence of the social media, taking into account the demografic characteristics and the internet and social media usage characteristics. In order to meet this aim, data were collected from a total of 531 participants, 376 face to face and 155 online in Aksaray, according to the convenience sampling method based on the quantitative research method. The collected data were analyzed with various statistical techniques such as descriptive statistics, Factor Analysis, One Way (ANOVA) and Multi Way (Factorial) Analysis of Variance, Pearson Correlation Analysis, Simple Linear Regression Analysis. The results of the analysis showed that the participants had high level of statistically positive relationships between the perceptions of the political influence of the social media and the political communication behaviors of the social media. Results also indicate that the basic variables discussed in this study differ depending on participants' some demografic characteristics, personel charecteristics and levels of internet and social media usage.