Hızlı antijen testi uygulamasının antibiyotik reçetelenmesine etkisinin akılcı ilaç kullanımı kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of rapid antigen test application on antibiotic prescription in the context of rational drug USE
  1. Tez No: 529506
  2. Yazar: DENİZ UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hızlı Antijen Testi Uygulamasının Antibiyotik Reçetelenmesine Etkisinin Akılcı İlaç Kullanımı Kapsamında Değerlendirilmesi Hızlı antijen testi (HAT), A grubu Beta Hemolitik Streptokok Antijen varlığını saptamaya yönelik pratik bir testtir. HAT kullanımının, aile hekimlerinin ampirik antibiyotik reçetelemelerinde, akılcı ilaç kullanımına uygun ve farmakoekonomik olacağı öngörülerek planlanan bu çalışma, Kırıkkale ilinde 10 Aile Hekimliği biriminde HAT kullanılmayan 2015-2016 dönemleri ile HAT kullanılan 2017 yılı antibiyotik reçeteleme yaklaşımındaki davranış değişikliğini araştırmayı amaçlamıştır. HAT testi, Aile Hekimliklerinde 2017 Şubat ayında kullanılmaya başlandı. Kırıkkale'de görev yapan, yaklaşık 35000 nüfusa hitap eden 10 Aile Hekimliğinde, poliklinik ve reçete kayıtlarının yer aldığı Aile Hekimliği Bilgi Sisteminde (AHBS), Sağlık Bakanlığı'nın HAT kullanımı için sistemde öngördüğü ICD-10 tanılarına göre (Üst solunum yolu enfeksiyonlarını içeren), 2015, 2016 ve 2017 yılları Şubat, Mart, Nisan aylarında reçetelenen antibiyotik sayıları ve grupları saptandı. 10 Aile Hekiminin AHBS'de belirtilen dönemlerde istenen teşhisle reçetelenmiş olan antibiyotik sayı ve grupları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of the Effect of Rapid Antigen Test on Antibiotic Prescribing in Rational Drug Use Rapid antigen testing (RAT) is a practical test for detecting the presence of Group A Beta Hemolytic Streptococcus antigens. The aim of this study is to investigate the changes in the empiric antibiotic prescribing approach in 2017 using RAT in the period of 2015-2016 without using RAT in 10 Family Medicine departments in Kırıkkale province. HAT test was started to be used in Family Medicine in February 2017. The Family Medicine Information System (AHBS) includes policlinic and prescription records of 10 family physicians who work in Kırıkkale, addressing approximately 35000 population. The number of antibiotics prescribed by physicians are in accordance with the ICD-10 diagnoses (including upper respiratory tract infections) in February, March and April in 2015, 2016, 2017 and their groups were determined. The antibiotic numbers and groups prescribed in February, March, April, 2015, 2016 and 2017 were determined. The antibiotic numbers and groups of family prescribed with the desired diagnosis at the periods specified in the AHBS were recorded. Antibiotic prescriptions do not show a significant difference between the years of 2015 and 2016.