Kurumsal sürdürülebilirliğin firma performansı üzerindeki etkisinin incelenmesi: Borsa İstanbul'da bir araştırma
Investigation the effect of corporate sustainability on the firm performance: A research in Borsa Istanbul
  1. Tez No: 905829
  2. Yazar: SONAY AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN AYŞEN WOLFF, DOÇ. DR. PINAR KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Sürdürülebilirlik kapsamında çevrenin korunması ve insanlığın refahının sağlanmasının aynı anda gerçekleştirilemeyeceğine yönelik söylem karmaşası 20. Yüzyıla damgasını vurmuştur. 1987 yılında Birleşmiş Milletler Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu tarafından sunulan“Ortak Geleceğimiz”başlıklı Brundlant raporunda çevrenin ancak insan refahını hedefleyen stratejilerle korunabileceği ifade edilmiştir. Bu sayede yeniden tanımlanan sürdürülebilirlik kavramı küresel ölçekte uluslar tarafından kabul edilmeye başlanmıştır. 2000 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 21. Yüzyılın üç önemli güçlüğü üzerine“yoksulluktan kurtulma, korkudan kurtulma ve gelecek nesillerin bu gezegende hayatlarını sürdürme özgürlüğüne”atfen kullanılan cümleler sürdürülebilirlikle ilgili bir dünya görüşünün hızla yayıldığını net bir biçimde ortaya koymuştur. Sürdürülebilirlikle birlikte doğal hayatın ve çevrenin korunması, toplumsal hak ve adaletle ilgili kaygıların fark edilerek bu yönde stratejiler geliştirilmeye başlanmıştır. Sürdürülebilirliği işletme düzeyine indirgeyen Kurumsal Sürdürülebilirlik stratejileri işletme paydaşlarının da beklentilerini bu yönde evrilmesine sebep olmuştur. Uzun dönemli sürdürülebilir değer yaratmak isteyen işletmeler bu kaygıları ticari faaliyetlerine entegre ederek yer almayı başardıkları Sürdürülebilirlik Endeksleri ile bu oluşumun bir parçası olmayı sağlamıştır. İşletmelerin hedefledikleri yüksek kâr anlayışı liberalleşme sonrası dönemde ekonomi alanında en hızlı büyüyen konulardan biri haline gelmiştir. Bu bağlamda çalışmada araştırılan kilit konu işletmelerin kâr anlayışıyla birlikte çevresel, ekonomik ve sosyal alana yönelik sorumluluklarını gösteren sürdürülebilirlik endeksinde yer alıp almamalarının performansları üzerindeki etkisini belirlemektir. Çünkü uzun dönemli değer yaratmak ve sürdürülebilir olmak ancak kapsamlı bir bakış açısıyla sağlanabilmektedir. Bu noktada büyümenin motoru ve üretimin lokomotifi olan Borsa İstanbul (BIST) SINAI Endeksi'nde yer alan 111 adet sanayi firmaları kapsamında bir araştırma yapılmıştır. 2009Q1-2020Q4 döneminin incelendiği araştırmada sürdürülebilirlikle işletme performansının ilişkilendirildiği bir model oluşturulmuştur. Model tahminleme sonucunda elde edilen bulgulara göre; Kurumsal Sürdürülebilirliğin işletmelerin performansı üzerinde herhangi bir etkisi tespit edilememiştir. Bu tespit Mc Williams ve Siegel'in Arz ve Talep Teorisi'nin sanayi firmaları üzerinde geçerli olduğunu desteklerken, İşletmelerin performans göstergesi olan kârlılık hedeflerinden başka sürdürülebilirlik faaliyetlerini arttırıcı yönde hareket etmesi gerektiğine yönelik sinyaller vermektedir.
Özet (Çeviri)
The confusion of discourse stating that protecting the environment and ensuring the welfare of humanity can't be achieved simultaneously within the scope of sustainability left its mark on the 20th century. In 1987, the Brundlant report titled“Our Common Future”, presented by the United Nations World Commission on Environment and Development, stated that the environment could only be protected through strategies targeting human welfare. In this way, the redefined concept of sustainability has begun to be accepted by nations on a global scale. The sentences used in the United Nations General Assembly in 2000, referring to the three important challenges of the 21st Century,“freedom from poverty, freedom from fear, and the freedom of future generations to continue their lives on this planet”, clearly demonstrated that a world view on sustainability was rapidly spreading. Along with sustainability, concerns about the protection of natural life and the environment, social rights and justice have been recognized and strategies have begun to be developed in this direction. Corporate Sustainability strategies that reduce sustainability to the business level have caused business stakeholders' expectations to evolve in this direction. Businesses that want to create long term sustainable value have become a part of this formation with the Sustainability Indices they have managed to take part in have integrated these concerns into their commercial activities The high profit approach that businesses aim for has become one of the fastest growing issues in the field of economy in the post liberalization period. In this context, the key issue researched in the study is to determine the impact on the performance of businesses whether they are included in the sustainability index, which shows their responsibilities towards the environmental, economic and social areas along with their profit understanding. Because creating long-term value and being sustainable can only be achieved with a comprehensive perspective. At this point, a research was conducted within the scope of 111 industry firms included in the Borsa Istanbul (BIST) INDUSTRIAL Index, which is the engine of growth and the locomotive of production. In the research examining the 2009Q1-2020Q4 period, it was a model created that associates sustainability with business performance. According to the finding obtained as result of model estimation; No effect of Corporate Sustainability on the performance of businesses has been detected. While this detection supports the validity of Mc Williams and Siegel's Supply and Demand Theory on industrial firms, it gives signals should act in a way to increase sustainability activities other than profitability targets, which are performance indicators of businesses.