Sosyal bilgiler 4 ve 5. sınıf öğretim programındaki bazı kavramlara yönelik öğrenci algılarının incelenmesi
A research on students perception of the some concepts in 4th and 5th grade curriculum of the social studies
  1. Tez No: 529620
  2. Yazar: MUSTAFA OĞUZ BAYAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR KILCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmada, Sosyal Bilgiler 4 ve 5. sınıf öğretim programında yer alan kavramların (savaş, barış, vatan ve aile) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan beş, altı, yedinci sınıf öğrencileri ve aynı yaş gurubundaki Irak Türkü katılımcılar tarafından nasıl algılandığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; katılımcıların her bir değere ilişkin geliştirdikleri metaforlar incelenmiştir. Nitel araştırma deseninde tarama modelinde gerçekleştirilmiş olan araştırmada mecazlar yoluyla veri toplama formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu; Ankara ili Mamak ilçesinde on üç okulda öğrenim gören 5, 6, ve 7. sınıf öğrencileri 225 (119 kız – 106 erkek) ile yine aynı okullarda öğrenimine devam eden, aynı yaş gurubunda olan Irak Türkü 125 (59 kız – 66 erkek) katılımcıdan oluşmaktadır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde ve yorumlanmasında içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonunda; katılımcı farkı gözetmeksizin büyük bir çoğunluğun savaşı;“zarar ve korku veren, yok edici”şeklinde algıladıkları görülmektedir. Ayrıca savaş kavramına ilişkin bir başka sonuç ise Irak Türklerinin yaşantıları sonucu kavramın algılanmasında etkisinin olduğudur. Barış kavramına ilişkin katılımcı farkı gözetmeksizin büyük bir çoğunluğun algısına bakıldığında;“huzur veren, huzur veren/mutlu eden”şeklinde algıladıkları görülmektedir. Irak Türkü katılımcıların, genel algı durumuna bakıldığında“normalleştiren, istenilen ortam”algısı görülmektedir. Vatan kavramına ilişkin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı katılımcıların;“huzur veren/mutlu eden”şeklinde algıları diğer algılanmalara göre göre az sayıdadır. Gözlenen diğer algılamalar ise hemen hemen aynı yoğunluktadır. Irak Türklerinin vatan kavramına ilişkin algılarına bakıldığında çoğunluğun;“vazgeçilmez olan/yaşanılan yer”şeklinde algı geliştirdikleri görülmektedir. Aile kavramına ilişkin katılımcı farkı gözetmeksizin oluşan algılara bakıldığında; katılımcıların büyük bir çoğunluğunun aileyi“birliktelik sağlayan, bütün halinde”şeklinde algıladıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
On the research, it is aimed to determine how the concepts in 4th and 5th grade curriculum (war, peace, homeland and family) of social studies are perceived by 5th, 6th and 7th grade students who are Turkish Republic citizens and the Turkish participants from Iraq who are in the same age group. In accordance with this purpose the metaphors are examined wich the participants have come up with for each concept. Based on qualitative research design and done with general survey model, on the research, the technique of data accumulation with methaphors is used. Working group of the research is consist of the 225 students, 119 famale and 106 male students, who are 5th, 6th and 7th grade and study at 13 schools in Mamak, Ankara and also the 125 Turkish participantsfrom Iraq, 59 female and 66 male students, who are continuing their education at the same schools and are in the same age group. Content analysis is used in analysing and interpreting the acquried data. In the light of the research; it is seen that a great majority perceive war as“damaging, dreadfuland destructing”without a difference among te participants, moreover, another conclusion about the concept of war is that the Iraq Turk's experiences have an effect on the perception of the concept. Again without a difference among the participants it is seen that they perceive peace as“peaceful and making happy”when it is looked at a great majority of participants perception of the peace concept. When iy is looked at the Iraq Turk's general perception state it is seen that they have the perception of“making normal and desired atmosphere”. About homeland concept the participants who are the Turkish Republic citizens have less perceptions observed are almost the some. When it is looked at the Iraq Turk's perceptions about the homeland, it is seen that the majority perceives it as“indispensable and living space”. It is seen that a great majority of the participants perceives the family as“being together and all”when it is looked at the perceptions of the family concept among the participants, without disciriminating them at all.