Crowe tip 3 ve 4 gelişimsel kalça displazilerinde uygulanan total kalça artroplastisinde femoral kısaltma osteotomisi tekniği ve komponent seçimimiz ile elde edilen cerrahi sonuçlar
Surgical outcome of crowe type 3 or 4 hip dysplasia operated on total hip arthroplasty with our femoral shortening osteotomy technique and component selection
- Tez No: 529649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KAYNAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş ve amaç: Crowe tip 3 ve 4 kalça displazisi sebebiyle yapılan kısaltmalı total kalça artroplastisi zorlu bir cerrahi prosedürdür. Bu çalışmadaki amaç Zweymüller femoral komponent ve subtrokanterik transvers osteotomi tekniği ile osteotomi hattına herhangi bir tespit yöntemi veya greft uygulamadan başarılı radyolojik ve klinik sonuçlar elde edilebileceğini göstermek ve stabilitede etkili faktörlere yönelik radyolojik ve klinik bulguların analizini yapmaktır. Hastalar ve yöntem: Çalışma amaçlarına uygun 50 hasta tespit edildi. Hastaların pre- ve postoperatif Harris kalça skoru (HKS), ağrı için vizüel analog skala (VAS) skoru kaydedildi. Radyolojik değerlendirme kriterleri belirlenerek tüm hastalarda bu kriterlerin sonuçları tespit edildi. Hastalar arası radyolojik bulgulardaki farklılıklar tespit edilerek radyolojik değerlendirme kriterleri ve klinik skorlarla ilişkileri incelendi. Lateral grafide femoral komponentin 3 nokta tutunum prensibine yönelik preoperatif şablonlama yapılarak sonuçlarla ilgisi incelendi. Bulgular: Hastaların postoperatif HKS ve VAS skoru preoperatif döneme göre anlamlı derecede değişim gösterdi. Bir hasta dışında tüm hastalarda kaynama görüldü. Son kontrolde osteotomi hattında
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Total hip arthroplasty with shortening osteotomy for patients with Crowe type 3 or 4 dysplasia is a challenging surgical procedure. Aim of this study is to demonstrate that (1) Zweymueller femoral component selection with subtrochanteric transvers shortening osteotomy yields successful results without the use of bone graft at the osteotomy gap and (2) to analyze the radiological and clinical findings related to factors affecting stability. Patients and methods: Fifty patients were identified as required by the study objectives. All patients were evaluated with Harris Hip Score (HHS) and Visual Analog Scale for pain pre- and postoperatively. Radiological evaluation criteria were defined and evaluated in all patients. Differences in radiological findings between patients were examined. The relation of findings with the results of preoperative templating in lateral radiographs in terms of successful 3-point fixation was also examined. Results: Postoperative HHS and VAS score of the patients showed a significant change compared to the preoperative period. All patients had a union except one. At the last follow-up, there was a statistically significant relationship between the presence of