2018 biyoloji öğretim programına yönelik biyoloji öğretmenlerinin görüşleri
2018-ideas of biology teachers about biology teaching programs
  1. Tez No: 529650
  2. Yazar: SİNEM SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ESER ELÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada 2017-2018 eğitim öğretim yılında yenilenen biyoloji dersi öğretim programının kazanım, içerik, öğrenme-öğretme süreci ve ölçme ve değerlendirme boyutlarıyla ilgili öğretmenlerinin görüşleri alınmıştır. Araştırma 2017-2018 eğitim öğretim yılında Türkiye'de İç Anadolu Bölgesi (30), Marmara Bölgesi (44), Ege Bölgesi (20), Akdeniz Bölgesi (42), Karadeniz Bölgesi (19), Doğu Anadolu Bölgesi (7), Güney Doğu Anadolu Bölgesinde (9) görev yapan 171 biyoloji öğretmeninin katılımı ile gerçekleşmiştir. Hazırlanan anketler çevrimiçi veya yazılı olarak katılımcılara ulaştırılmıştır. Biyoloji öğretmenleri için hazırlanan anket formu beş bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerden, birinci bölüm demografik özellikleri kapsarken, ikinci bölüm biyoloji öğretim programının kazanım boyutuna, üçüncü bölüm içerik boyutuna, dördüncü bölüm öğrenme-öğretme süreci boyutuna, beşinci bölüm ise ölçme ve değerlendirme boyutuna yönelik sorulardan oluşmaktadır. Hazırlanan anket formunun geçerlilik ve güvenirlilik analizleri yapılmıştır. Güvenirlilik değeri kazanım boyutu için 0,84, içerik boyutu için 0,77, öğrenme-öğretme süreci için 0,82 ve ölçme değerlendirme boyutu için 0,80 olarak bulunmuştur. Verilerin analizi“The Statistical Package for the Social Sciences ( SPSS 24 )”paket programı ile yapılmıştır. Veriler betimsel ve ilişkisel yöntemlerle analiz edilmiştir. Her madde için frekans, yüzde değerleri bulunmuştur. Görüşler arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını anlamak için“ chi square ”testi yapılmış anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin biyoloji öğretim programının boyutlarındaki bazı ifadelerle ilgili görüşleriyle (kazanım, içerik, eğitim durumları ve ölçme ve değerlendirme) demografik özellikleri (cinsiyet, görev yaptığı okul türü, öğretim programı tanıtım seminerine katılma, öğretim programını inceleme, mesleki deneyim) arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was taken biology teachers views about learning outcome, content, learning-teaching process and assessment and evaluation dimensions of revised biology curriculum in 2017-2018 school year. This research happened with the participation of 171 biology teachers, working in Central Anatolia Region (30), Marmara Region (44), Aegean Region (20), Mediterranean Region (42), Black Sea Region (19), Eastern Anatolia Region (7), Southeastern Anatolia Region (9) in 2017-2018 school year in Turkey. Prepared surveys were reached the attendants. The surveys which are prepared for biology teachers consist of five parts. In these sections, while the first part containing the demographic features, the other parts are formed questions about the learning outcome dimension of the biology curriculum, the content dimension, the learning-teaching process dimension and assessment and evaluation dimension. It was done the validity and reliability analysis of the prepared survey form. The reliability value was found to be 0.84 for the achievement dimension, 0.77 for the content dimension, 0.82 for the learning-teaching process, and 0.80 for the assessment and evaluation dimension. Analysis of the datum was done with the package program“The Statistical Package for the Social Sciences (SPSS 24). The datum were analyzed by using descriptive and relational methods. Frequency and percentage values were found for each item. A ”chi square" test was done to determine whether there was a meaningful difference between opinions and the level of significance was accepted as 0.05. At the end of the research, it is found that there ise a meaningful difference between the teachers'ideas about some statement (achievements, content, education level, evaulation and performance) about the dimensions of biology teaching programs and teacher's demographic characteristics (gender, the workplace-school, the occupiatonal tenure, teaching program knowledge, participation in the teaching program promotional seminar).