İş güvencesinin hukuki sonuçları ve zorunlu arabuluculuk
Legal consequences of job security and mandatory mediation
- Tez No: 529668
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
İş güvencesi, 2003 yılından itibaren önce 4773 sayılı Kanun ile hukuk sistemimizde yer bulmuş ve sonrasında 4857 sayılı İş Kanununun yürürlüğe girmesi ile tam anlamı ile uygulanmaya başlanmıştır. Ancak, iş güvencesine ilişkin işe iade davası yargılamalarının uzun yıllar sürmesi, iş güvencesi hükümlerinin etkin ve ivedi bir şekilde uygulanmasına imkân sağlamamıştır. Bu sebeple, yasa koyucu tarafından, 7036 sayılı Kanun kapsamında yapılan değişiklikler ve yeni getirilen düzenlemeler ile, 01.01.2018 tarihinde dava şartı olarak“zorunlu arabuluculuk”yürürlüğe girmiştir. Bu çalışmada, iş güvencesi hükümleri ile birlikte dava şartı olarak zorunlu arabuluculuk uygulamasına ilişkin açıklamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Job security has been take place in law system first with Act no. 4773 and after that it is started to be implemented properly by entering into force of Labour Act no. 4857 since 2003. However, job security provisions could not be implemented effectively and quickly due to perennial reemployment proceedings. For this reason,“mandatory mediation”as a condition of trial is entered into force with amendments made under Act no. 7036 and newly introduced regulations by the legislator at 01.01.2018. This study included explanations related to job security provisions and implementation of compulsory mediation as a condition of trial.