İşe iade davasının sonuçları
The results of the reemployment lawsuit
- Tez No: 567231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF KOÇ TANGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
“İşe İade Davasının Sonuçları”başlıklı bu çalışmada, işçinin işverene karşı açmış olduğu işe iade davasının işçi ve işveren üzerindeki sonuçları tüm detayları ile ele alınmıştır. Bu kapsamda işe iade davasının düzenlendiği İş Kanunu m. 20 ve 21 hükümleri; yargı kararları ve öğreti görüşleri ile birlikte incelenmiştir. Bununla birlikte 25.10.2017 tarihli ve 30221 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile işe iade davaları açısından getirilen yeni düzenlemelere de çalışmamız kapsamında yer verilmiştir. İş Hukukunda bir yandan işletmenin devamlılığını korumak diğer yandan işçiyi feshe karşı korumak ve iş ilişkisinin bozulmasını engellemek amacıyla bazı kurallar getirilmiştir. Böylece hem iş sözleşmesinin keyfi olarak sona erdirilmesi önlenmeye çalışılmış hem de işten çıkarma sonucu meydana gelebilecek zararları telafi edici önlemler alınmıştır. İş Hukukunda yapılan kanunlarla iş sözleşmesinin feshi konusunda yeni bir dönem açılsa da, uygulamada ve teoride bazı sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu nedenle çalışmamızda yargı kararları da araştırılarak iş güvencesinden yararlanabilmek için gereken koşullar, zorunlu arabuluculuk sistemi, işe iade davasında verilebilecek kararlar ve bu kararların işçi ve işveren açısından sonuçları açıklanmıştır. Çalışmamızın amacı ise, işe iade davasının sonuçlarının İş Kanunu düzenlemeleri ve İş Mahkemeleri Kanununda yapılan yeni düzenlemeler çerçevesinde İş Hukuku, doktrin, uygulama, yargı kararları kapsamında tüm yönlerden incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
In this study titled“The Results of the Reemployment Lawsuit”, the results of the case issued by the employee against the employer on both employer and worker are handled in full detail. In this context the Labor Law, in which the case of reinstatement is determined by the articles 20 and 21, was examined together with judicial decisions and regarded doctrine. In addition, the new regulations introduced in terms of employment lawsuits with the Labor Courts Law No. 7036 published in the Official Gazette dated 25.10.2017 and numbered 30221 have been included in the scope of our work. Some rules are created in the Labor Law to sustain the workplace and protect the worker against the termination and bad work relation. In this way both arbitrary termination is tried to be stopped and precautions are tried to be taken to compensate for negative results due to firing. While a new era has been opened in terms of contract termination, there have been some problems in practice and application. For this reason court decisions are also explored so that requirements to benefit from job security, obligatory mediation system, possible decisions in reemployment lawsuit and their consequences for worker and employer are explained. Our objective is that the results of reemployment lawsuit within the context of Labor Law arrangements and new changes in Labor Courts Law are investigated in terms of Labor Law, doctrine, practice and court decisions.