Anadolu İmam Hatip liselerinde Arapça okuma becerisi çerçevesinde hata düzeltme stratejileri ve analizi
Error correction strategies regarding arabic reading skills at Anatolian İmam Hatip high schools and analyses of them
  1. Tez No: 529713
  2. Yazar: BUKET SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma Anadolu İmam Hatip Liselerinde görev yapan Arapça öğretmenlerinin sınıf içerisinde okuma becerisine yönelik hata düzeltme stratejilerini ne ölçüde kullandıklarını, öğrencilerin okuma hatalarını düzeltirken nasıl bir yol izlediklerini ve öğrencilerin hatalarını düzeltirken ne kadar başarılı olduklarını ölçmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, verilerin toplanmasında nitel ve nicel veri toplama yöntemleri birlikte kullanılarak yöntem çeşitlemesine gidilmiştir. Çalışma deneysel bir çalışma olup Ankara ilindeki dokuz Anadolu İmam Hatip Lisesinin hem öğrencileri hem de öğretmenlerine anket uygulanmış ve anket sonuçları tablolara aktarılmıştır. Dil öğrenirken hata yapmadan doğruya ulaşmak oldukça zordur. Önemli olan dili en hatasız şekilde öğrenmeye çalışmak ve hataların en uygun şekilde düzeltilmesidir. Arapça dersi işlenirken en önemli sorunlardan biri dersin işleniş tekniğidir. Bu tezde; Arapça öğretmenleri ders işlerken öğrencilerin okuma hatalarını düzeltmede ne kadar başarılıdır, okuma hatalarını düzeltme teknikleri öğrenciler üzerinde ne kadar etkilidir ve Arapça dersi işlenirken hangi yöntemlerin izlenmesi ve neler yapılması gereklidir sorularına cevaplar aranmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted with the purpose of assessing to what degree teachers of Arabic at Anatolian İmam Hatip High Schools employ error correction strategies during reading practices of students in the classroom, what kind of methods they follow while correcting students' mistakes, and how successful they are at correcting students' mistakes. Both qualitative and quantitative methods of data collection are employed in this study for variegation. As an experimental research, the study includes a questionnaire carried out in nine Anatolian Imam Hatip High Schools in Ankara, on both teachers and students, the results of which were reflected onto the tables. While learning any language, it is quite difficult not to make any mistakes. What is important is to try to learn the language in the most flawless way and to correct the mistakes in the most efficient manner. One of the most important issues of teaching Arabic in the classroom is the techniques with which the classes are taught. In this thesis, answers to the questions such as; to what extend teachers of Arabic are successful at correcting students' reading mistakes, how effective these mistake correction techniques on students are, what methods must be followed, and what else must be done while teaching Arabic are sought.