İlk kez perkütan nefrostomi uygulanacak hastalarda işlem öncesi bilgilendirmenin anksiyete ve ağrı üzerindeki etkileri
The effects of pre-procedural information on anxiety and pain in patients who will receive percutaneous nephrostomy for the first time
  1. Tez No: 529740
  2. Yazar: ESEN MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmanın amacı, ilk kez perkütan nefrostomi uygulanacak hastalarda işlem öncesi bilgilendirmenin anksiyete ve ağrı düzeyleri üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Ek olarak, araştırmada hastaların cinsiyeti, yaşı, eğitim düzeyi, tıbbi geçmişleri gibi değişkenlerin anksiyete üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı Girişimsel Radyoloji Bilim Dalı'nda ilk kez perkütan nefrostomi uygulaması için başvuran 18-84 yaş arasında 72 erkek, 28 kadın olmak üzere, ölçütleri karşılayan toplam 100 hasta dahil edilmiştir. Araştırmada yer alan değişkenlerin ölçülmesi amacıyla hastalara“Kişisel Bilgi Formu”,“Durumluk Sürekli Anksiyete Ölçeği (STAİ)”ve“Vizüel Analog Skala (VAS)”uygulanmıştır. İşlem öncesi bilgilendirme yapılan vaka grubunda, diğer kontrol grubundaki hastalara oranla anksiyetenin anlamlı olarak düştüğü bulunmuştur. Kadınlarda ve psikolojik veya psikiyatrik yardım almış olanlarda anksiyete düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Her iki grup arasında ağrı düzeyleri bakımından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, perkütan nefrotomi uygulanacak hastalarda, işlem öncesi bilgilendirme, anksiyeteyi azaltarak işlem başarısına ve hasta memnuniyetine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effect of pre-procedural information on anxiety and pain levels in patients undergoing percutaneous nephrostomy for the first time. In addition, the effect of variables such as gender, age, education level, and medical history of the patients on anxiety was investigated. A total of 100 patients, 72 males and 28 females, aged between 18-84 years, who applied for percutaneous nephrostomy for the first time in the Department of Radiology of Istanbul University Istanbul Medical Faculty, were included in the study.“Personal Information Form”,“State Trait Anxiety Scale (STAI)”and“Visual Analog Scale (VAS)”were applied to the patients in order to measure the variables included in the study. In the patients of the study group who are informed before the procedure, the anxiety level was found to be significantly lower than the control group. In women and in those who received psychological or psychiatric help, anxiety levels were found to be higher. There was no significant difference in pain levels between two groups. According to the results of our study, in patients who will undergo percutaneous nephrotomy, pre-procedural informing decreases the anxiety, thus contributing to process success and patient satisfaction.