Sivil toplum kuruluşu çalışanlarının kontrol odağı ve politik beceri düzeylerinin tükenmişlik düzeylerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of locus of control and political skill levels on burnout levels of non-governmental organization workers
- Tez No: 529773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP GİRAY KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, sığınmacılara ve mültecilere destek veren sivil toplum kuruluşu çalışanlarının çeşitli demografik değişkenleri, kontrol odağı ve politik beceri düzeylerinin tükenmişlik düzeyleriyle olan ilişkisi incelenmiştir. Çalışma, İstanbul'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu çalışanlarının gönüllü katılımı ve 143 çalışanın sunulan anketleri doldurmalarıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara yöneltilen demografik bilgi soruları araştırmacı tarafından problem dahilinde hazırlanmış; ayrıca Türkçe geçerlik ve güvenirliği Dağ tarafından yapılan Kontrol Odağı Ölçeği; Özdemir ve Gören tarafından yapılan Politik Beceri Envanteri ve Çapri tarafından yapılan Tükenmişlik Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Katılımcıların demografik bilgilerini betimlemek için frekans (f) ve yüzde (%) hesapları yapılmıştır. Çalışmada Tek Yönlü ANOVA ve Bağımsız Örneklem t- Testi uygulanmış ve problem dahilindeki ilişkiler araştırılmıştır. Anlamlı bulunan ilişkilerde farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek adına Post-Hoc testi yapılmış, KOÖ ve PBE alt boyutlarının Tükenmişlik düzeyleriyle ilişkisini belirlemek için Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Anlamlı olarak farklılık gösteren gruplarla yordayıcılığı belirlemek amacıyla ayrıca Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre cinsiyet ve yapılan işin özel hayata etkisi değişkenleriyle tükenmişlik arasında anlamlı fark bulunmuştur. Ayrıca kontrol odağı ile tükenmişlik arasında pozitif yönlü zayıf bir korelasyon ve politik beceriyle tükenmişlik arasında negatif yönlü zayıf bir korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
TThis study examines the relation of demographic variables, locus of control, political skills and burnout levels of non-governmental organization workers who are working in refugee support offices. The population of the research consists of 143 refugee support offices workers, who participated voluntary, working in Istanbul and the data was collected by means of survey. Demographic information form was prepared by the researcher. Locus of Control Scale which was developed by Dag, Political Skill Inventory which was adopted to Turkish by Ozdemir and Goren and Burnout Measure- Short Version which was adopted to Turkish by Capri were used as measures. Frequency and percent calculations were done to determine demographic information of the participants. In the research, One-Way ANOVA and Independent Samples t-Test were implemented in order to analyze relationships within the research problem. Post-Hoc test was done in order to determine which spesific groups differed in significant relationships. To determine the relationships between sub-dimensions of locus of control and political skills with burnout, Pearson Correlation Analysis was used. Multiple Linear Regression Test was used to verify whether sub-dimensions which have significant correlations and demographic variables which have significant difference are predictors of burnout. Findings of the study showed that there is a significant difference on the demographic variables of gender and effect of the work to worker's private lives. It was found that there was a positive, low and significant relationship between locus of control and burnout. Also, the relationship between political skills and burnout was found negative, low and significant.