Identifying distribution of chlorophyll-a concentration using different satellites (landsat 8 oli, worldview 2 and sentinel 2a): A case study in Dalyan lagoon, turkey
Farklı uydular kullanarak klorofil-a konsantrasyonun dağılımını belirlenmesi (landsat-8 olı, worldview-2, sentınel-2a) dalyan lagünü Türkiye örneği
  1. Tez No: 529781
  2. Yazar: ERSİN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yüzey sularında kirliliğin takibi ve önlem alınabilmesi için, sulardaki bitkisel ve algal içeriğin incelenmesi önem arz etmektedir. Günümüzde birçok farklı uydudan elde edilen görüntüler, yüzey sularındaki bitkisel ve algal içeriğin incelenmesinde kullanılır. Bu inceleme sıklıkla sulardaki klorofil-a üzerinden yapılmaktadır. Klorofil-a içeriği farklı uydu görüntülerinden çeşitli algoritmalar vasıtasıyla hesaplanmaktadır.Bu tez çalışmasında,Worldview 2, Sentinel 2A ve Landsat 8 OLI uydu görüntüleri kullanılarak birçok klorofil-a hesaplama algoritmaları test edilmiştir. Böylece hangi algoritmaların hangi uydular için kullanılabileceğinin tespiti amaçlanmıştır. Dalyan lagünündeki klorofil-a miktarının tespiti için uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri kullanarak, Worldview 2, Sentinel 2A ve Landsat 8 OLI uydu görüntülerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Toplamda 130 algoritma tespit edilmiş ve en iyi sonuç veren 2 algoritma uydu görüntülerine uygulanmıştır. Haziran 2016 için 1871, Ekim 2016 için 2905 gözlem noktasıyla çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak üretilen klorofil-a miktarlarına ait haritalara uygulanan regresyon analizleri sonucunda Worldview 2 ve Sentinel 2A arasında Haziran ayı için 0.96 regresyon katsayılı bir uyum olduğu tespit edilmiştir.Yapılan değerlendirmede Worldview 2 ve Sentinel 2A uydu görüntülerinin birbirlerine alternatif olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Observation on vegetal and algal content of water is important to trace and take precautions for surface water pollution. Today, images from multiple satellites are used to examine vegetal and algal content of surface water. This examination is often done on the basis of chlorophyll-a concentration in water. Chlorophyll-a concentration is calculated from the images of various satellites via different algorithms. In this thesis, many algorithms for chlorophyll-a calculations were tested by using Worldview 2, Sentinel 2A and Landsat 8 OLI satellite images. By this way, it was aimed to determine which algorithms may also work for which satellites. Worldview 2, Sentinel 2A and Landsat 8 OLI satellite images were compared with the help of remote sensing and geographic information system in terms of determination of chlorophyll-a concentrations in the Dalyan lagoon. 130 algorithms were compiled in totaland2 of them gave the best results and were applied to the satellite images. Multiple linear regression analysis was performed for 1871 observation points on June and for 2905 observation points on October 2016. As a result of regression analysis applied to the maps of chlorophyll-a created by remote sensing and geographic information system, the correspondence with 0.96 regression coefficient between Worldview 2 and Sentinel 2A was revealed. According to the assessments, Worldview 2 and Sentinel 2A were determined to be an alternative to each other.