Bolulu Hanif Divanı
Bolulu Hanif Divanı
  1. Tez No: 529816
  2. Yazar: RABİA BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Bu tez çalışması 18. yüzyılın sonu, 19. yüzyılın başında yaşamış Bolulu Hanif ve Divan'ı üzerine yapılmıştır. Bolulu Hanif'in yaşadığı dönemde 'Hanif' mahlasını kullanan başka Divan şairlerinin olması nedeniyle tezkirelere ve edebiyat tarihi çalışmalarına yansıyan bir karışıklığın olduğu tespit edilmiştir. Öncelikle bu problemi aşmak ve Bolulu Hanif'in hayatını doğru olarak ortaya koyabilmek için tezin ilk bölümünde 1800'lü yıllarda yaşayan 'Hanif' mahlaslı şairler karşılaştırılarak incelenmiştir. Ortaya çıkan bilgiler ışığında Bolulu Hanif'in yaşam öyküsü mümkün mertebe detaylandırılarak anlatılmıştır. Tezin ikinci bölümünde Bolulu Hanif'in iki yazma nüshası bulunan divanı, şekil ve içerik yönünden tanıtılmış ve özellikle geleneğin dışına taşan tarzı incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde divan, önce tenkitli-transkripsiyonlu olarak Latin alfabesine ve daha sonra daha geniş okuyucu kitlesine ulaşabilmesi amacıyla günümüz Türkçesine aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is worked on Bolulu Hanif who lived in the 18th century and early begining of 19 century and his Divan. In this era, finding out other Divan poets who used Aka 'Hanif' which is a confusion reflected in history of turkish literature means tezikere - collection of biographies is another dilemma we need to determine. For this reason, in the first part of the thesis, poets called Hanif and lived in the 1800s years are examined and compared in order to overcome this dilemma, then is to reveal the life of original Bolulu Hanif correctly. In the lights of the results which were collected in this search, the life of Bolulu Hanif is explained in detail. In the second part of the thesis, the divan which has two manuscripts of Bolulu Hanif is introduced in form and content and especially his out of tradition style. In the third part, firstly the divan is translated into Latin Alphabet as critical- transcription and then it has been transferred to nowadays Turkish in order to reach a larger audience of readers.