Çalışma sermayesi yönetiminin firma karlılığı üzerine etkileri: BİST şirketleri üzerine bir araştırma
The effects of working capital management on company profitability: A research on BIST companies
- Tez No: 529817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İşletmelerin faaliyetlerini sürdürmelerinde en önemli gayeleri kar etme isteğidir. Çalışma sermayesi unsurları da karlılığı belirlemede hayati öneme sahiptir. Bu unsurların iyi yönetilmesi işletmelerin karlılığını maksimize etmektedir. Bu çalışmada çalışma sermayesi yönetimi ile firma karlılığı arasındaki ilişkiyi ortaya koymak adına BİST Taş ve Toprağa Dayalı Sektöründe faaliyet gösteren 23 firmanın 1998-2016 dönemi yıllık Bilanço ve Gelir Tablosu verileri kullanılmıştır. Bu veriler ışığında tanımlayıcı analiz, korelasyon analizi ile panel regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Bu yöntemi kullanılırken R programından faydalanılmıştır. Araştırmada aktif karlılık bağımlı değişken seçilirken alacak tahsil süresi, stok tutma süresi, nakit dönüşüm süresi ve borçların devir süresi de bağımsız değişkenler olarak belirlenmiştir. Satışlardaki artış ve büyüme de kontrol değişkenler olarak analize dahil edilmiştir. Analiz sonucunda bağımsız değişken olan borçların devir süresinin aktif karlılık üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu, buna karşın kontrol değişkenler olan büyüme ve satışlardaki artışın aktif karlılık üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of the firms is to profit while running their businesses. Working capital elements have vital importance in determining profitability. Good management of these elements maximizes the profitability of the enterprises. In this study, for the purpose of establishing the relation between the working capital management and the profitability of the firms, 23 firms', operate in BİST Stone and Soil Based Sector, annualy Balance Sheet and Income Statement data of period of 1998 to 2006 are used. In this data, descriptive analysis, correlation analysis and panel regression methods are used. R package program is used while using these methods. In the study, the dependent variable is selected as the active profitability variable, while number of days account receivables, number of days inventories, the cash conversion period and debts turnover period were also determined as independent variables. Sales growth and firm size are also included in the analysis as control variables. As a result of the analysis, the negative relationship is found between the profitability and the dependent variable, debts turnover period. Nevertheless, the positive relationship is found between the profitability and the control variables, namely sales growth and firm size.