Hollywood sinemasında kahraman yaratma ve algı yönetimi: Bir örnek Vietnam Savaşı ve Rambo filmleri
Creating a hero and perception management in Hollywood cinema: An example Vietnam War and Rambo movies
  1. Tez No: 529878
  2. Yazar: İSA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BATTAL ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amerika'nın 1965-1973 yılları arasında Vietnam ile yaptığı ve neticesinde kaybettiği savaşı, savaş sırasında Vietnam'da yaptığı yıkımı haklı göstermek için kitlelerin algılarını Rambo film serisi ile nasıl etkilediğini ele alan çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde algı yönetimi ve algı yönetiminin sinemayla ilişkisi ele alınarak, kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. İkinci bölümde Vietnam uygarlığı, savaş öncesi Vietnam, Amerika'nın Vietnam'a olan ilgisi ve Vietnam Savaşı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise seçilen Rambo filmleri üzerinden yürütülen algı yönetiminin sinemayla olan ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study discusses that how does perception of population being affected by America using Rambo movie series in order to prove rightfullness of Vietnam War in 1965-1973 resulted loss of America and destruction made by America in Vietnam. This study composes of three sections. In the first sevtion, perception of management and relation of perception of management with cinema are handled and conceptual framework is constituted. In the second section, Vietnam civilization, previous situation of Vietnam before war, interest of America with Vietnam and Vietnam War are examined. Finally, in the third section, relation of perception management with cinema were examied by using Rambo movie series.