Üniversite öğrencilerinin sosyal medyada kullandıkları izlenim yönetimi taktiklerinin benlik saygısı ile ilişkisinin incelenmesi
The analysis of impression management tactics used by university student in social media in relation with self-esteem
- Tez No: 529926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHİD SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin sosyal medyada kullandıkları izlenim yönetimi taktiklerinin benlik saygısı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca kişilerin sosyal medyadaki izlenim oluşturmaya yönelik tutumları da incelenip bu mecralardaki benlik sunumlarına dair çıkarımlar yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Dicle Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerinde eğitimlerine devam eden 416 öğrenci (174 erkek, 242 kız) oluşturmuştur. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi için SPSS 22.0 istatistik programından yararlanılmıştır. Değerlendirme için tanımlayıcı istatistiksel metotlardan (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma) yararlanılmıştır. Ölçekler arası ilişkileri saptamak için Pearson korelasyon analizi ve gruplar arası anlamlı farklılıkların kaynağını bulmak için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) tekniklerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relation of impression management tactics used by university students in social media to their self-esteem. In addition, the attitudes of the people to make an impression in social media were examined and the conclusions about the self presentations in these circles were made. The sample of the study consisted of 416 students (174 males, 242 females) who continued their education in various faculties of Dicle University. SPSS 22.0 statistical program was used to evaluate the obtained data. Descriptive statistical methods (frequency, percentage, mean, standard deviation) were used for evaluation. Pearson correlation analysis and t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) techniques were used to find out interrelationships between scales and to find the source of significant differences between groups.