A visual-verbal attempt
Görsel-sözel bir deneme
- Tez No: 529974
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAĞ AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yüksek lisans tezimi oluşturan 'Görsel - sözel bir deneme' başlıklı serginin hazırlık sürecini ve ne tür bir çalışma içerdiğini tasvir edebilmektir. Sanatçı kitabı serisi olarak kurgulanan çalışmaların anlatıldığı bu tez, gündelik kent yaşamının yarattığı sapmanın bir eleştirisi olarak görülebilir. Sözü edilen eleştiri, dil ve kültürdeki sapmayı ele alır. Bu sapma şöyle tanımlanabilir: Gündelik yaşamdaki değişimlerin etkisinde kalan dil ve kültür, onların anlamını oluşturan içerik ve biçimden giderek uzaklaşır, konuşulan ama iletişim fonksiyonu olmayan bir monologa döner. Denemenin temelindeki eleştiri, bahsedilen sapmaya karşı gösterilen kayıtsızlığın ne tür bir rahatsızlık yarattığının tanımlanması ile ete kemiğe bürünür. Bu çalışma, görsel ve sözel yaklaşımların incelenmesi yoluyla gündelik kent yaşamını, tarihi, kamusal bilinci, bilgiyi ve tüm bu kavramların birbiri üzerindeki olası etkilerini gözlemliyor, inceliyor, deneyimliyor ve bir kitap formatında okurun deneyimine sunuyor.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to provide a description of the preparation process and works in my master thesis exhibition 'A visual - verbal attempt'. As an artist book, the works examined in the thesis can be seen as a critique of deviance caused by changes in everyday life. Such a deviance, which focuses on the deviance in language and culture may be defined as an incidence of transformation of language and culture, which is deprived of semantic legitimacy or form in everyday urban life. In this respect, the basic criticism in the thesis dwells on the indifference shown against the before-mentioned deviance, which turns into a kind of disturbance. Through an examination of visual and verbal approaches, this study aims to present an experience and observation of everyday urban life, language, history, public conscience, knowledge, and their possible impacts on one another in the format of a book.