Sınıfsal ayrışmanın Osmanlı siyasetine etkisi
The impact of class stratification on Ottoman politics
- Tez No: 530013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Toplumsal sınıf kavramı, insanlığın üretime geçmesiyle birlikte, eşitlikçi yapının bozulmasıyla ortaya çıkmaya ve gelişmeye başlamıştır. Ancak bu kavram, Marx onu yazılarında kullanana kadar çoğunlukla geri planda kalmıştır. Marx'ın bu kavramı kullanmasıyla birlikte, toplumsal sınıf kavramı, birçok sosyal bilimcinin de dikkatini çekmiştir. Bu çalışmada toplumsal sınıf kavramı, ortaya çıkardığı ayrışma ve bu ayrışmanın Osmanlı siyaseti üzerindeki etkisi açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of social class, with the passing of mankind through production, has begun to emerge and develop with the deterioration of egalitarianism. But this concept has often remained on the back until Marx used it in his writings. With Marx's use of this concept, the concept of social class has attracted the attention of many social scientists. In this study, the concept of social class was examined in terms of the separation and its effect on Ottoman politics.