Screening post - menopausal women for bone mineral level by bioelectrical impedance spectroscopy of dominant arm
Menapoz sonrası kadınlarda kemik mineral seviyesinin baskın kol biyoelektrik empedans spektroskopi ile taranması
- Tez No: 530019
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN ÖZTÜRK IŞIK, PROF. DR. ALİ YEKTA ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyoloji bölümünde, geçmişte kalça veya kol kırığı bulunmayan 43 - 86 yaşları arasında 48 menapoz sonrası katılımcıya sırası ile sırt ve kalça dual enerji x - ray absorpsiyometri (DXA) ve baskın kol biyoempedans spektroskopi (BIS) yöntemleri uygulanmıştır. Sırt bölgesinden alınan DXA sonuçlarına göre katılımcılar gruplandırıldığında, 21' i normal, 22'si osteopeni ve 5'i osteoporoz olarak belirlenmiştir. Gruplandırma kalça bölgesi DXA sonuçlarına göre yapıldığında ise, 30 hasta normal, 15 hasta osteopeni ve 3 hasta osteoporoz olarak belirlenmiştir. Katılımcıların 26' sı hem sırt hem de kalça bölgesine göre aynı grupta yer almıştır. Hem sırt (p < 0.005) hem de kalça (p < 0.001) DXA sonuçlarına göre oluşturulan sınıflandırmalarda normal ve osteoporotik olarak belirlenmiş katılımcıların baskın kol karakteristik frekans değerleri istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklı çıkmıştır. Kalça ve sırt DXA sonuçları birbiriyle anlamlı bir şekilde korrele bulunmuştur (r = 0.55, p < 0.005). Erken menapozun önemli bir belirteci olarak görülen BIS baskın kol karakteristik frekansı, hem kalça hem de sırt DXA kemik mineral yoğunluğu ile ters korrele bulunmuştur. BIS karakteristik frekansının kalça bölgesi DXA değerleri ile Spearman sıra korrelasyon katsayısının (r = -0.53, p < 0.001) sırt bölgesi DXA değerleri ile olan korrelasyon katsay\i{}sndan (r = -0.37, p < 0.001) daha yüksek olduğu görülmüştür. ROC eğrileri incelendiğinde, DXA ile kalça bölgesi sonuçlarına göre oluşturulan gruplarda normal ve osteoporotik katılımcıların en iyi şekilde ayrılabildiği görülmüştür (p < 0.001). Hem sırt (r = -0.47, p < 0.001) hem de kalça (r = -0.4340, p < 0.005) kemik mineral içeriği (BMC) baskın kol karakteristik frekansı ile korrele bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Dominant arm bioimpedance spectroscopy (BIS) and lumbar and hip dual energy x-ray absorptiometry (DXA) measurements were conducted simultaneously on 48 post - menopausal women, aged between 43 and 86 years, with no hip or arm fracture history at Department of Radiology of Istanbul University Cerrahpasa Hospital. According to lumbar DXA results, 21 women were classified as normal, 22 as osteopenia and 5 as osteoporosis; whereas hip DXA results classified 30 women as normal, 15 as osteopenia and 3 as osteoporosis. Only 26 participants had identical lumbar and hip BMD diagnostic results. Dominant arm characteristic frequencies of normal subjects were significantly different from osteoporotic subjects based on both lumbar (p < 0.005) and hip classification groups (p < 0.001). Hip and lumbar spine DXA BMD values were significantly correlated (r = 0.55, p < 0.005). The dominant arm BIS characteristic frequency, considered as the one of the single predictors in earlier diagnosis of osteoporosis, was found negatively correlated with DXA measurements for both hip and lumbar spine regions. The Spearman rank correlation coefficient of BIS values with the hip DXA values (r = -0.53, p < 0.001) was higher than that of lumbar spine (r = -0.37, p < 0.001). In receiver operating characteristic (ROC) curve analysis, the best discrimination of dominant arm characteristic frequency was made between normal and osteoporotic subjects based on the hip subgroups (p < 0.001). Both lumbar bone mineral content (BMC) (r = -0.47, p < 0.001) and hip BMC (r = -0.4340, p < 0.005) were significantly correlated with dominant arm characteristic frequency.