Postmenopozal kadınlarda, osteoporoz ile sarkopeni, serum irisin, adiponektin, asprosin ve anjiotensin enzim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between osteoporosis and sarcopenia, serum irisin, adiponectin, asprosin and angiotensin enzyme levels in postmenopausal women
- Tez No: 728477
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPARSLAN YETİŞGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışma ile postmenopozal kadınlarda, osteoporoz ile sarkopeni, serum irisin, adiponektin, asprosin ve anjiotensin dönüştürücü enzim (ACE) düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Mayıs 2021 ve Şubat 2022 tarihleri arasında hastanemiz Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniği'ne başvuran postmenopozal 86 hasta çalışmaya alındı. Hastaların demografik ve sarkopeni tarama ölçeği (SARC-F) skorlaması anket formunu da içeren klinik verileri kaydedildi. Serum irisin, adiponektin, asprosin ve ACE düzeyleri için hastadan kan alındı. Dual Enerji X-Işını Absorbsiyometrisi (DXA) ile ölçülen kemik mineral yoğunluğu, biyoelektrik empedans analizi (BIA) ile ölçülen vücut kompozisyon değerleri, 5 tekrarlı sandalyede otur kalk testi, el sıkma gücü ve 4-metre genel yürüme hızı fiziksel performans testi kaydedildi. Osteoporoz tanısı Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre; sarkopeni tanısı Avrupa Sarkopeni Çalışma Grubu (EWGSOP-2) kriterlerine göre konuldu. Bulgular: Postmenopozal kadınların %51.2'si (n=44) osteoporotikti. % 8.1'i (n=7) sarkopenik, %7'si (n=6) osteosarkopenikti. Katılımcıların yaş ortalamaları 65.5 yıl, vücut kitle indeksi (VKİ) ortalamaları 28.8 kg/m2 ve DXA değerlendirmelerinde femur boyun ve lomber total kemik mineral dansitometre (KMD) T skor ortalamaları sırasıyla -1.2±1.2 ve -2.3±1.4 idi. Katılımcılar osteoporozu olan ve olmayanlar olarak gruplandırıldı. Osteoporozu olan postmenopozal kadınların apendiküler iskelet kas indeksi, VKİ ve ağırlığı anlamlı düşük, ACE ve adiponektin düzeyleri ise anlamlı yüksek bulundu (tüm p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between osteoporosis and sarcopenia, serum irisin, adiponectin, asprosin and angiotensin converting enzyme (ACE) levels in postmenopausal women. Materials and Method: 86 postmenopausal patients who applied to the Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic of our hospital between May 2021 and February 2022 were included in the study. Demographic and clinical data including sarcopenia screening scale (SARF-C) scoring were recorded in the questionnaire. Blood was taken from the patient for serum irisin, adiponectin, asprosin and enzyme ACE levels. Bone mineral density measured by Dual Energy X-Ray Absorptiometry (DXA), body composition values measured by bioelectrical impedance analysis (BIA), 5-repetition chair stand test, handgrip strength and 4-meter usual gait speed physical performance test were recorded. Diagnosis of osteoporosis was made according to World Health Organization criteria; The diagnosis of sarcopenia was made according to the criteria of the European Sarcopenia Study Group (EWGSOP-2). Results: 51.2% (n=44) of postmenopausal women were osteoporotic, 8.1% (n=7) were sarcopenic, 7% (n=6) were osteosarcopenic. The mean age of the participants was 65.5 years, and mean body mass index (BMI) was 28.8 kg/m2 and the mean femoral neck and lumbar total T scores in DXA evaluations were -1.2±1.2 and -2.3±1.4, respectively. Postmenopausal women were grouped as with/without osteoporosis.