Türkiye' de hasta haklarının kapsamlı bir araştırması
A comprehensive research of patient rights in Turkey
- Tez No: 530023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hasta Hakları kavramı, son yıllarda insan hakları, bireysel hak ve özgürlükler ve tüketici hakları kavramları ışığında gelişen ve sağlık hizmet sunumunda bu kavramların karşılığı olarak somutlaşan, yükselen bir değerdir. Bu çalışmada Türkiye' de hasta haklarının kapsamlı bir araştırması yapılması amaçlanmıştır. Çalışmada, hasta haklarının hekimler ve hastalar tarafından genel olarak algılanışını incelemek ve yakın zamanda Türkiye' de ''Hasta Sorumlulukları'' adıyla ortaya çıkan kavram bağlamında katılımcıların hasta sorumlulukları konusunda bilgi düzeylerini yansıtmak hedeflenmiştir. Araştırma icin farklı branşlarda hizmet veren hekimler ve farklı hastalıklarla mücadele eden hastalar seçilmiş ve hasta hak ve sorumluluklarına dair yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Yapılan mülakatların içerik analizi gerçekleştirildikten sonra elde edilen konu başlıkları hasta ve hekimlerin genel olarak hasta hakları ve hasta sorumlulukları üzerine bilgi ve algılayışlarını yansıtmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of patient rights; developing in recent years illuminated by the concepts of human rights, individual rights, freedom and consumer rights, is a rising value in health care presentation as a concrete result of the mentioned concepts. The purpose of this study is to conduct a comprehensive research on awareness, perception and implementation of patient rights and responsibilities in Turkey. The study aims to assess the doctors' and patients' general perceptions of patient rights, and to reflect the participants' level of awareness of patient rights within the context of a concept which has emerged in the name of ''Patient Responsibilities'' in Turkey recently. The study sample consisted of doctors serving in varied specialties and patients struggling with different diseases, and within the scope of the research semi-structured interviews regarding patient rights and responsibilities were conducted with the participants. Themes obtained after content analysis of interviews aim to reflect the knowledge and perceptions of patients and doctors regarding patient rights and responsibilities.