İç mekân resminde nesne - figür sorunu ve rastlantısallık
Object-instrument issue and inspiration
  1. Tez No: 530082
  2. Yazar: ZİYAEDDİN DOKUMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN DELİDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnsan hayatı rastlantılarla öylesine iç içedir ki, pek çoğu artık doğal gelmektedir. Oysa ki yaşantıya yön veren ve beklenmedik ciddi değişimlere yol açabilen rastlantı olgusu, yaşantının akışını tamamıyla etkileyebilir. Rastlantısal öğeler yaşamda sıkça karşılaşılan öğelerdir. Dolayısıyla yaşamla bu kadar iç içe olan bir olgunun sanata yansımaması mümkün değildir. Hayattaki oluşumları yorumlayan sanatçıların da, bu olgudan etkilenmemesi neredeyse imkansızdır. Yaşamı böylesi yönlendirebilen rastlantısal oluşumların kullanılmasına, soyut resimde daha sık rastlanılmaktadır. Rastlantının sanatçıya sağladığı eşsiz üretim seçeneklerini ve sürprizlerini kabul etmemek mümkün değildir. Yaşamda birçok rastlantı vardır. Bireyin, mutlu ve güzel rastlantıları ret edebilme olasılığı pek azdır. Zaten, rastlantısallık, sanıldığından çok daha sık kullanılmıştır. Akıllardan geçen her şeyi fırça darbeleri ile tuvale geçiren ve daha sonra bu kaos içinde en başarılı bulduklarını seçip imgelem güçlerine uyarak her şeyi rastlantıya bırakan bir çok sanatçı vardır. Sanatçılar rastlantıdan isteyerek ya da istemeyerek faydalanmaktadır.“İç Mekân Resminde Nesne - Figür Sorunu Ve Rastlantısallık”bağlamında incelenen iç mekan resminde ressamın oluşturduğu iç mekan ve rastlantısallık temalı 19 tuval üzerine uygulanan çalışmalarda rastlantının eserler üzerindeki etkisi incelenmiş ve sonuçlar desteklenerek ortaya konmuştur. Rastlantısallığın eserlere doğallık kattığı, ressamın içinden gelenleri tablosuna yansıttığı ölçüde başarıyı yakaladığı görülmektedir. Sanatsal yaratım sürecinde de kalıplara bağlı kalınmamalı, sanatçı kendisini ruh dünyasında özgürlüğe teslim etmelidir.
Özet (Çeviri)
Human life is so intertwined with coincidence that many come naturally. However, the phenomenon of coincidence that can lead to unexpected serious canges can affect the flow of life completely. Random elements are frequently encountered in life. Therefore, it is not possible to reflect a phenomenon that is so intertwined with life. It is almost impossible for artists who interpret the formations in life not to be affected by this phenomenon. The use of random formations that direct life is more common in abstract painting. It is impossible not to accept the unique production options and surprises that the artist provides to the artist. There are many coincidences in life. It is very unlikely that the individual can reject happy and beautiful coincidences. Already, coincidence has been used much more frequently than it is thought. There are a lot of artists who pass the mind of everything that passes through minds with brush strokes and then leave everything to chance by choosing what they find most successful in this chaos and adhering to their imagination powers. Artists benefit from random or unintentionally. In the interior image examined in the context of lar Object - Figure Problem and Rationality in Interior Painting uval, the effects of coincidence on works on the canvas created by the painter's interior and randomness theme are examined and the results are shown. It is seen that the randomness adds naturalness to the works, the painter has achieved the success to the extent that it reflects the people coming from it. In the artistic creation process, the artist should not be attached to the patterns, and the artist must submit himself to freedom in the spirit world.