Osmanlı Devleti'nde İkinci Meşrutiyet Dönemi kadınları çalıştırma cemiyetleri (1908-1923)
Women's employment associations in the Second Consiutunal Era of the Ottoman Empire (1908-1923)
  1. Tez No: 530154
  2. Yazar: GÜLŞEN ÇOPUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ERŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Osmanlı Devleti'ndeII.Meşrutiyet Dönemi Kadın Çalıştırma Cemiyetleri, tezimizin temel konusudur.Çeşitli kadın cemiyetleri olmakla birlikte Müslüman Osmanlıda şehirli kadının ekonomik yaşama katılımını sağlayan, bu yönde çalışmalar yapan, bu konuda mücadele veren, kadın istihdamına yönelik cemiyetlerin incelenmesi Türk kadın hareketlerinin anlaşılabilmesi için hayati önem taşımaktadır. Osmanlı Kadınları Çalıştırma Cemiyet-i İslamiyesi, Osmanlı Kadınları Müdafa-i Hukuk-ı Nisvan Cemiyeti, araştırmanın başlıca konuları olacaktır. Osmanlı Devleti'nde kurulan bu kadın çalıştırma cemiyetlerinin her birinin tespit edilmesi, kuruluşu işleyişi, görevleri hakkında bilgiler oluşturmak bu cemiyetleri tüm detaylarıyla ortaya koymak çalışmamızın amacıdır. Türk kadın haklarının bugünkü durumunu anlayabilmek için Cumhuriyet öncesinde ortaya çıkan her türlü kadın hareketlerinin incelenmesi gerekir. Çalışma yaşamında kadınların yer almasını sağlayan bu cemiyetler ise, kadının kendisi ve toplumdaki statüsünün değişimi ve gelişimi için en fazla katkıyı yapmış olanlardır. Bu nedenle öncelikli olarak incelenmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
The fundamental subject of this thesis is women's employment associations in the Second Constitutional Era of The Ottoman State. Along with being various women associations in the Ottoman State, it is vital that Turkish women's movements can be understood by examining the societies that provide Muslim women's participation in economic life, who work in this field and who are struggling in this field and which are engaged in women's employment. Osmanlı Kadınları Çalıştırma Cemiyeti İslamiyesi (Society for the Employment of Ottoman Muslim Women), Osmanlı Kadınları Müdafa-i Hukuk-u Nisvan Cemiyeti (Society of Defences of Ottoman Women's Rights), will be the main topics of the research. Here is the aim of us to find out each of the Women's Labour Associations established in the Ottoman Empire, to create information about their functioning and their duties, and to work out these societies in full detail. In order to understand the current state of Turkish women's rights, all kinds of women's movements that emerged before the Republic should be examined. These societies that enable women to take part in working life are those who have made the greatest contribution to the exchange and development of the woman herself and her status in society. For this reason, it should be examined as a priority.