Cemil Cahit Toydemir, askerî ve siyasi faaliyetleri (1883-1956)
Cemil Cahit Toydemir, his military and political activities (1883-1956)
- Tez No: 927308
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SARISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Cemil Cahit Toydemir 1883 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. 6 Aralık 1902'de Harp Okulu'ndan mezun olduktan sonra Beyrut ve Hicaz'da görev yapmıştır. 31 Mart İsyanı ve 1909'da Yemen İsyanının bastırılmasında görevlendirilmiştir. Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı'nda Doğu Cephesi'ndeki muharebelere katılmıştır. Müteakiben Kafkas İslam Ordusu ile Azerbaycan'da Ruslara ve Ermenilere karşı mücadele etmiştir. Kurtuluş Savaşı'nda çıkan iç isyanlardan Zile ve Pontus İsyanlarının bastırılmasında önemli görevler üstlenmiştir. Yine Kurtuluş Savaşı sırasında cereyan eden İkinci İnönü Muharebesi, Kütahya-Eskişehir Muharebeleri ve Sakarya Meydan Muharebesi'ne komutanı olduğu 5'inci Kafkas Tümeni ile katılmıştır. Kurtuluş Savaşı'nın sona ermesi ile birlikte Trakya'nın devir tesliminde görevlendirilmiştir. Cumhuriyet döneminde önemli üst düzey askerî görevlerde bulunmuştur. Şeyh Sait İsyanının bastırılmasında görev almıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün cenaze töreninde 1'inci Ordu Komutanı Fahrettin Altay Paşa'nın yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. İkinci Dünya Savaşı'nda bir grup komutanla Almanya'ya giderek Hitler'le görüşmüştür. Orgeneral rütbesinde iken kendi isteği ile emekli olmuş ve siyasete girerek 1946 seçimlerinde CHP'den İstanbul milletvekili seçilmiştir. Bir süre Millî Savunma Bakanlığı yapmıştır. 1950 yılına kadar milletvekilliğine devam etmiştir. 1956 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. Ankara'da Devlet Mezarlığına defnedilmiştir. Millî Mücadele Anıları ile sonrasında Şeyh Sait İsyanında yaşadığı süreci kaleme almıştır. Anılarının Zile isyanına ilişkin kısmı Abdullah Kehale tarafından 1997 yılında“Millî Mücadele'de İç İsyanlar ve Cemil Cahit'in (Toydemir) Anıları”adıyla yayımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cemil Cahit Toydemir was born in İstanbul in 1883. Having graduated from the Military Academy on 6th December 1902, he was assigned to Beirut and Hejaz. He was commissioned with the suppressing of the 31 March Incident and the Yemeni Rebellion of 1909. He joined the Tripolitanian War, the Balkan Wars, and the battles of the Eastern Front in the First World War. Subsequently, he fought together with the Caucasus Islamic Army against the Russian and the Armenian in Azerbaijan. He assumed important missions in quelling the Zile and Pontus uprisings during the Turkish War of Independence. He further participated in the Second Battle of İnönü, Kütahya-Eskişehir Battles and the Pitched Battle of Sakarya with the 5th Caucasian Division, which he commanded during these battles. As the Turkish War of Independence came to an end, he was entrusted with the take-over of Thrace. During the period of the Republic, he accomplished important military tasks. He was entrusted with the task of suppressing the Sheikh Said Rebellion. During the funeral ceremony of Ghazi Mustafa Kemal Atatürk, he was assigned as the escort of Fahrettin Altay Pasha, the Commander of the 1st Army. Accompanied by a group of commanders, he went to Germany and met with Hitler in the Second World War. Having retired on his own will at the rank of general, he entered politics and was elected as the deputy for İstanbul from the CHP party [the Republican People's Party] in the elections of 1946. He acted as the Minister of National Defence for a while. He continued his tenure as a Member of Parliament until the year of 1950. He died in İstanbul in 1956. He was buried at the State Cemetery in Ankara. He drew up his memoirs on the Turkish War of Independence and the process he lived through during the Sheikh Said Rebellion. A part of his memoirs on the Zile Uprising was published by Abdullah Kehale in 1997 under the title“Milli Mücadele'de İç İsyanlar ve Cemil Cahit'in (Toydemir) Anıları”[Internal Rebellions in the Turkish War of Independence and the Memoirs of Cemil Cahit (Toydemir)].